4 Aralık 2019 Çarşamba

Sivilce Tedavisi

Kıl folikülünde bulunan mikropların birikmesi sivilcelerin artmasına yol açar. Sivilcesi sık olan hastalarda kıl folikül hücreleri artarak burada tıkanıklığa neden olabilir. Genel olarak siyah noktalar (açık komedonlar) beyaz noktalar kapalı komedonlar) adı verilen sivilce tipleri de oluşur. Aşırı yağın ve kirin cildimizde birikmesi sivilce ve siyah noktaların oluşumuna yol açabilir. Patlamış sivilceler uçları aşınır ve mikrop kapma olasılığı oldukça yüksektir. İltihaplanan sivilceler ise akarak cildin diğer bölgelerine farklı bakterilerin girebilmesine yol açar. Bende bu yazımda sivilce nedir, nasıl tedavi edilir, evde sivilce geçirme yöntemleri nelerdir, doğal sivilce nasıl geçer, bitkisel yollarla sivilce tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Sivilce Oluşumu
Vücudumuzun ürettiği sebum sivilcenin esas nedenidir. Yağ bezleri, avuç içleri ve ayak tabanlarımız dışında, gözeneklerin içinde yer almaktadır. Cilt hücreleri yenilenirken sürekli şekilde büyüdüğünden, cildin dışında ölü hücrelerin dökülmesi beklenmektedir. Fakat bazen ölü hücreler dökülmezler ve  gözeneklerin içinde kalırlar. Sebumla birleşerek gözenekler tıkanmaktadır. Tıkanmış gözenekler de sivilce veya akne olarak hayatımıza girmektedir.
Tabi ki sivilce oluşumunda rolü olan bir çok farklı etkeni de unutmamalıyız. Giyindiğimiz kıyafetlerin vücudu tam olarak sarması veya spor sonrası hemen duş alamamak gibi, günlük hayatta dikkat etmediğimiz ama önemli etkenler de bulunur.

Sivilceleri Önlemek


Sivilce tedavisi için evvela yüz temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Aynı zamanda gerçekleştirilecek bakım kremi ve maske öncesi cilt gözeneklerini açma işlemini uygulanmalı. Bunun için bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Sonrasında başınızı havlu ile örterek tencereye eğilin ve yaklaşık 10 dakika bu biçimde bekleyin. Bu işlem cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin daha iyi temizlenmesine yardım edecektir. Cildinize hiçbir bakım uygulamasanız dahi, bu işlemi düzenli şekilde gerçekleştirseniz de yeter.

Sivilce Nasıl Geçer


Büyük sivilceler hemen tedavi etmek zordur ve sabır istemektedir. Sabırsızlık, sizi sivilceye elle müdahaleye zorlayabilir. Sivilceleri patlatınca cildinizde tedavisi oldukça zor sivilce izleri kalabilmektedir. Eğer, uzun süre beklemenize ve cilt bakımınızı düzgün yapmanızın yanında sivilceler tedavi edilmiyorsa bir cilt doktoruna görünmek önemlidir.

Çinko ile Sivilce Tedavisi


Çinko, hücrelerin büyümesi, hormon üretiminin desteklenmesi, metabolizmanın düzenli şekilde çalışması ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını gerektiği gibi gerçekleştirilmesi için önemli olan temel bir besin malzemesidir.

Çinko, sivilcelerin geçirilmesi için üzerinde en çok uygulanan doğal tedavilerden. Gerçekleştirilen araştırmalar, sivilce problemi yaşayan kişilerin kanlarında var olan çinko düzeyinin temiz tenli olanlardan daha düşük olduğunu gösterir. Farklı çalışmalar, çinko almanın sivilcenin azaltılmasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Gerçekleştirilen pek çok çalışma, vücuda yeteri kadar çinko almanın sivilcelerin azalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu çalışmaların bir tanesi, 48 sivilce hastasına günde üç kez ağız yoluyla çinko takviyesi gerçekleştirildi. Sekiz hafta sonunda, bu hastaların 38 tanesi sivilcelerinde % 80-100 azalma yaşanır.

Sivilce tedavisi için alınan en uygun çinko dozu belirlenmemiştir. Bununla beraber, bu yönde gerçekleştirilen birkaç çalışma günde 30-45 mg elementel çinko kullanmanın sivilcelerde önemli bir azalmaya yol açtığı göstermiştir.
Elementel çinko, bileşikte mevcut olan çinko miktarını belirtir. Çinko birçok şekilde bulunabilir ve her biri farklı miktarda elementel çinko barındırmaktadır. Çinko oksit, barındırdığı 10'da 8 elementel çinko oranıyla bu hususta en yüksek değeri bulunur.

Zerdeçal ile Sivilce Geçirme


İltihaplı sivilcelerde kullanılan zerdeçal bakterileri zayıflatarak bazı zararlı bakterileri de öldürmesi ile bilinmektedir. Bir yemek kaşığı zerdeçal tozunu, bir miktar su veya gül suyu ile macun kıvamı kazanılana kadar karıştırın. İltihaplı sivilcelere bu macunu doğrudan uygulayabilirsiniz. Kuruduğunda durulamanız yeterli gelecektir. Günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Sivilce Tedavisinde Limon


Bal ve limon antibakteriyel özellikle çalışırken, süt cildi temizler ve cildi rahatlatma konusunda yardımcı olmaktadır. Bal, cildi bakterilerden arındıran ve hidrojen peroksit ile etkili bir biçimde tıkanan gözenekleri temizlemektedir. Bal aynı zamanda cildin derinlemesine hidratize edilmesine ve gelecek yağmalanmaları önlemek noktasında aşırı yağ salınımını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Gerekli olan malzemeler:


  •  Yarım fincan süt
  •  2 yemek kaşığı bal
  •  1 çorba kaşığı limon suyu


Bu maskenin uygulanışı oldukça basittir. Tedarik ettiğimiz malzemeleri güzelce karıştırın ve bir pamuk yardımıyla sivilceli cilt üzerine uygulayalım. 20 dakika kadar bekletelim ve sonra ılık suyla durulayalım. Hafif bir nemlendirici uygulayarak tedavi sürecini bitirin. Sivilcelerden tamamen kurtulmak için 3 hafta boyunca her gün bu uygulama tekrarlanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.