3 Aralık 2019 Salı

Nasır Tedavisi

Derinin bir tepkisi olarak oluşan nasırlar, günümüzde en uygun tedavi radyofrekansla nasırın kök kısmı dahil buharlaştırılması işlemiyle mümkündür. Fakat çeşitli yayınlarda nasırın en azından büyümesini durduracak çeşitli ilaçlar, kremler yada bitkisel ürünler önerilmektedir. Nasır vücutta en çok ayak dış kısımları, ayak parmak aralarında ve ayak tabanlarında görülmektedir. Bende bu yazımda nasır tedavisi nasıl yapılır, nasır ameliyatı, evde nasır geçirme yöntemleri, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Nasır Nedir


Nasır, basınç ve tahribat sebebiyle meydana gelen deri kalınlaşmasıdır; genellikle ayakların topuk bölgesinde, eklemlerde ve ellerin avuç içinde görülmektedir. Sorun yalnızca derinin kalınlaşması değil, patolojik bir durumdur. Bu kalınlığı hastalık kategorisinde incelemek için hem derin olması hem de en üst noktasında nidus denen küçük noktanın olması gerekmektedir. Bundan dolayın nasırın görünümü huni şeklindedir. Bir nasırın görünen kısmı 1 cm, tepe noktası ise 1 mm’dir ve bu alandaki deri alışılmışın dışında kalın ve sert yapılıdır. Nasır enfeksiyon kapmadığı müddetçe tehlikeli değildir fakat enfeksiyon durumunda mutlaka doktora gitmek önemlidir.

Elde Nasır


Ellerde oluşan nasırların esas nedeni sık kullanılan el aletleridir. Sürekli kazma, kürek gibi el aletleri kullanmak ellerde nasır oluşumuna yol açabilir. Uzun süre kullanılan bu aletler ellerde sürtünme yaparken aynı zamanda baskı uygular. Bundan dolayı bu kişilerin nasır oluşumunu engellemek adına eldiven kullanmaları öneriliyor.

Ponza Taşı ile Nasır Tedavisi


Bölgede var olan ölü cilt hücreleri cilde zarar vermeden ponza taşı vb. ile tedavi edilir. Ponza taşı kullanılmadan evvel nasırlı ayak 10 dakika kadar sıcak suda bekletilir ve sertleşen derinin yumuşaması hedeflenir. Sonra ponza taşı yardımıyla ölü ve sertleşmiş cilt törpülenmektedir. Bu işlem her defasında deri pembeleşinceye kadar uygulanmalıdır yoksa cildin incelerek tahriş olmasına ve yararlanmasına yol açılabiliriz. İşlem bitince pamuğa hint yağı uygulanarak nasırın üzerine koyulur ve bandajla sarılmaktadır. Üzeri açık bırakılarak yatılmalı, bu sayede hava alması sağlanır. Ertesi sabah bandaj çıkarılır ve aynı işlem birkaç defa nasır iyileşinceye kadar tekrarlanmaktadır.

Epsom Tuzu ile Nasır Geçirme


İçeriğinde magnezyum ve sülfat barındıran bu tuz, aynı zamanda emici özelliğe sahiptir. Bir leğen içerisine ayak tamamen gömülecek derecede ılık su koyun. Suyun içerisine bir çay bardağı kadar epsom tuzu dökülür. Tuz güzelce suyla karıştırılır. Ayaklar 30 dakika bu suyun içinde banyo yaptırılarak uygulama gerçekleştirilir. Epsom tuzunun aynı zamanda antienflematuvar özelliği de bulunuyor. Nasır olan bölgedeki enfeksiyonun düzelmesini sağlanır yarım saat sonra ayaklar banyodan çıkarılır, kurulanır ve pomza taşı ile nasırların üzerindeki ölü doku törpülenerek vücuttan atılır. Bu işleme aşağı yukarı 1 ay sürer. Bu banyo işini biz radyofrekansla buharlaştırdığımız hastalarda da tekrarı önlemek için önerilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.