7 Mart 2019 Perşembe

Keratosis Pilaris

Keratoz pilaris, yaygın şekilde yaşanan ve zararsız bir cilt hastalığıdır. Cildinizi zımpara kağıdı haline getiren; küçük, kırmızı kabarıklıklara neden olan bir problemdir. Kabarıklıklar çoğunlukla açık renkli bir yapıya sahiptir. Genellikle kollarınızda, uyluklarınızda ve kalçalarınızda keratosis pilaris yaşanır. Bu cilt problemi kızarıklık veya şişlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazen yüzünüzde de görünebilirler, ama bu durum çok da yaygın değildir. Kaşıntı dışında, keratoz pilaris herhangi bir sıkıntıya neden olmaz ve daha da bir kötüleşme yaşanmaz.


Keratosis Pilaris Nedir


Keratosis Pilaris
Keratosis pilaris, çoğunlukla kolun üst bölgelerinde, uyluklarda, yanaklarda veya kalçalarda kuru, kabarık yamalar ve küçük yumrulara yol açan yaygın, zararsız bir cilt hastalığıdır. Darbeler genellikle bu kabarıklıklara zarar vermez veya kaşıntıya neden olmaz. Keratoz pilaris genellikle normal derinin bir durumu olarak kabul edilir. Keratosis pilarisin henüz tedavisi bulunmamaktadır. Ancak cildin görünümünü iyileştirmek için nemlendiriciler ve reçeteli kremler bir nebze de olsa kaşıntıya iyi olacaktır. Bu problem genellikle 30 yaşına kadar kaybolur.

Keratosis Pilaris Belirtileri


Keratosis pilaris iyi huylu cilt durumu, gözeneklerde keratinin birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Eğer tavuk derisi probleminiz varsa, saç kılları gözenekleri keratinlerden dolayı tıkanır ve büyüyen saç köklerinin açılmasına engel olur. Sonuç olarak, kılların olması gereken yerde küçük bir yumru meydana gelir. Ciltte oluşan kabartılara biraz yakından bakarsanız, küçük bir vücut kılının ortaya çıktığını gözlemleyeceksiniz.

Keratin birikiminin kesin nedeni henüz bilinememekte fakat doktorlar bunun atopik dermatit ve genetik hastalıklar gibi diğer cilt durumlarıyla ilişkili olabileceğini söylemektedir. Keratosis pilaris problemi yaşayan kişilerde genelde şu problemler gözlenmektedir;


  • kuru cilt
  • egzama
  • iktiyozis
  • melanom
  • şişmanlık
  • kadın olmak
  • çocuklar veya gençler
  • kelt soyları

Keratosis Pilaris Tedavisi


Keratoz pilarilerinizin estetik açıdan iyi görünmediği bellidir. Evde tedavi etmeyi deneyebileceğiniz bazı teknikler bulunmaktadır. Durum iyileştirilemese de, kişisel bakım tedavileri kabarıklık, kaşıntı ve tahrişi en aza indirmeye yardımcı olabilmektedir.

Sıcak banyolar: Kısa, ılık banyolar yapmak, gözeneklerin kapanmasına ve gevşetilmesine yardımcı olmaktadır. Kabarıklıkları gidermek için cildinizi sert bir fırça ile ovalayın. Ancak banyoda geçirdiğiniz zamanı sınırlamak önemlidir, çünkü daha uzun yıkanma süreleri vücudun ürettiği yağları vücuttan atar.
Eksfoliasyon: Günlük dökülme, cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Dermatologlar ölü cildin bir kese veya ponza taşıyla nazikçe çıkarılmasını önermektedir.
Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı , iltihapları önleyici özellikleri ile bilinmektedir. Kaşıntılı, kuru cildi dökmek ve yatıştırmaya yardımcı olmak için bir şeker ovma taban olarak kullanılabilir.
Dar kıyafetler giymeyin: Sıkı giysiler giymek cildi tahriş edebilecek sürtünmelere yol açar.
Cildi Nemlendirin: Nemlendiriciler, cildinizde var olan nemi koruyabilen ve kaşıntılı alevlenmeleri önleyebilen bir uygulamadır. Özellikle doğal yağlarla (shea butter&hindistan cevizi yağı vb.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.