25 Şubat 2019 Pazartesi

Siğil Nasıl Geçer

Human papilloma virüs ya da kısaltması HPV, çoğunlukla cilt veya mukozanın yüzeyini meydana getiren ve “çok katlı yassı epitel” şeklinde bilinen örtü katmanını enfekte edecek geniş bir virüs ailesine verilen isimdir. Cinsel temas ile ve ya herhangi bir açık yara temasıyla bulaşabilir. Yüz yetmişin üzerinde HPV çeşidi bulunmaktadır. Yaklaşık anlamda 30- 40 tipi anogenital bölge olarak bilinen dış genital organların yüzeyini ve anüs çevresini etkilemektedir. Yazımda siğil nedir, neden çıkar, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, bulaşıcı mıdır gibi sorulara cevaplar aradım.

Siğil Nedir

Siğil Nasıl Geçer
HPV (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, genellikle cinsel birliktelikle bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine neden olan; 100'den fazla tipi tipi olan yaygın virüstür. Vücudun farklı ve çeşitli bölgelerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere yol açar. HPV vücuda girdikten sonra 2-3 ay çerçevesinde siğil meydana gelir. Siğiller en çok  genital organlarda yaşanır fakat cildin tüm bölgelerinde karşılaşılabilir. HPV'nin %80-90'ı vücudun savunma hücreleri tarafından tedavi edilmektedir. HPV vürüsünün kanserin yaşanması 10-15 yıla varmaktadır. Ağız kanserlerinin % 99'unda HPV pozitiftir.

HPV


HPV virüsü bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle cinsel yolla . Cinsel anlamda aktif biçimde çoğu erkek ve kadın, yaşamlarının bir döneminde bu virüse maruz kalmaktadır. Virüs, Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yaygındır ve yılda aşağı-yukarı14 milyon yeni HPV vakası yaşanmaktadır.

Farklı HPV türleri bulunmaktadır. Bazıları genital siğillere neden olur, bazıları da kanser gibi ağır problemlere neden olabilir. Her yıl, ABD’de 19.400 kadın ve 12.100 erkek HPV’den dolayı yaşanan kanserlerden etkilenmektedir. HPV aşıları enfeksiyona karşı koruma noktasında etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siğile Ne İyi Gelir


Genel anlamda kendi kendine tedavi edilebilen siğiller meydana geldiğinde bölgeye bağlı olarak ağrılar oluşmaktadır. Bitkisel siğil tedavisi yoluyla siğilden ve siğilden kaynaklı oluşan semptomlardan kurtulmak önemlidir. Sizlere doğal yollarla ve malzemelerle siğilin belirtilerini nasıl hafifleteceğinizi aktarmak istiyorum.

Siğile iyi gelen malzemelerin başında hint yağı gelmektedir. Hint yağı: Bir miktar hint yağı ile toz mayayı karıştırarak elde edeceğiniz macunu siğile uygulayın ve bir gece bekletin. Macunun dağılmaması noktasında siğilin bulunduğu bölgeyi bir bezle koruyabilirsiniz. Siğil yok olana kadar macun kürünü uygulamanızda herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Sarımsak: Birkaç baş sarımsağı ince ince dilin ve siğilin üzerine uygulayın. Bir süre dinlendirdikten sonra uygulamayı durulayın. Siğil tedavi olana kadar sarımsak uygulamasını kesmeyin ya da sarımsağı bütün diş olarak tüketebilirsiniz.

Havuç: Küçük küçük doğradığınız havuçları belli bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak oluşturduğunuz macunu siğilin üzerine sürerek 30 dakika kadar dinlendirin. Siğil tedavi edilemediği noktada bu yöntemi günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Siğile Kesin Çözüm


Siğile tedavisinde ihtiyacınız olan iki malzeme:


  • Salisilik asit
  • TCA 70


1 hafta boyunca uygulayacağınız size aktaracağım yöntem ile çok kısa sürede siğilden kurtulabilirsiniz. 1 hafta boyunca salisilik asidi siğilli bölgeye uygulayın. Bu bir hafta içinde bir gün TCA 70 uygulaması yapın. Tabi ki kimyasal peeling biraz daha dikkat edilmesi gerekilen ve ciddi bir uygulamadır. Bu bir haftadan sonra cildinizi 10 gün dinlendirin. Büyük ihtimalle siğiliniz geçecektir. Geçmediyse bu bölgeye tekrar aynı uygulamayı yapın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.