16 Kasım 2018 Cuma

Yoga Yapmak

Yoga, Hindistan’da doğmuş fiziksel, zihinsel ve ruhsal kavrayış felsefesidir. Yoga, pozlar ve meditasyon yardımıyla zihin ve ruhta dinginliğe ulaşmaya çalışma halidir. Fiziksel anlamda uygulansa dahi faydaları zihinsel ve ruhsal etkilere sahiptir. Yazımda yoga yapmak nedir, ne sıklıkta yoga yapılır, yoga nasıl yapılır, yoganın felsefesi nedir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Ne Sıklıkta Yoga Yapmalıyım?

Yoga Yapmak
“Ne sıklıkta yoga yapmalıyım?” sorusu, genelde yogaya yeni başlayanlar ya da başlamak isteyenlerin, zamanı planlamak adına sorduğu bir sorudur. Öncesinde, “yoganın faydaları nelerdir?”, “neden yoga yapmalıyım?” gibi sorular, yoga yapak isteyenler tarafından sorulur. Yoganın faydaları sıklıkta dile getirilmekte. Fiziksel olarak yoga bedenin esnekliğini sağlar, kişinin duruşunun (postur) düzelmesinde etkilidir, dengeyi arttırır ve kemikleri, kasları güçlendirir.
Birçok kişi yogaya başlarken belli hedeflerle başlar. Daha esnek bir vücut, kilo vermek, daha güçlü bir beden gibi… Ancak tüm bunlar için hızlandırılmış ya da hızlıca sonuç verecek bir yoga programı yoktur. Yoga, beden ve zihin arasındaki bağlantıyı geliştiren çok kapsamlı bir uygulamadır. Düzenli ve sabırla yoga pratiğinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yoga Yapmak için bir Eğitmene İhtiyaç var mı? 


Dr. Pattabhi Jois ve BKS Iyengar'ın uzun bir öğrencisi olan Eddie Modestini gibi ustaların yoga yapmak isteyenlere ilk önerisi bir eğitmenle çalışmaktır. Bir eğitmenin, öğrenciye sürekli ve düzenli bir yol çizmesinde yardımcı olacağını, yogayı kişinin yaşamına yayabilmesi için rehber olacağını belirtirler. Herkesin kişiliği, bedeni, koşulları farklılık gösterir ve dışarıdan usta bir gözün tüm bunları izleyerek, kişinin yoga yolculuğuna ışık tutacağı vurgulanmaktadır.

Düzenli bir Yoga Pratiği Ne Sıklıkta Yapılır?


Yoga, beden, zihin ve ruh bütünlüğüdür. Bir yoga öğrencisi ya da yoga yapan kişi yoğunluklu olarak odağını, nefese (pranayama), asanaya (poz) ya da meditasyona verebilir. Ancak yoganın bir bütün olduğunu atlamamalıdır. Ancak öğrencinin ilgisi ne olursa olsun, günlük, düzenli olarak uygulama yapabilmesi önemlidir.
Yoga, çeşitli sorunlardan iyileşmenin yanı sıra güç, esneklik geliştirmeye yardımcı olur. Ancak beden farkındalığı geliştirerek sabır, düzenli uygulama gerektirir. Her gün yoga yapamayabilirsiniz. Ancak haftada en az üç kez yoga pratiği gerçekleştirdiğinizde koordinasyon, denge, güç ve esneklik konusunda gelişmeler fark edeceksinizdir. Düzenli ve tutarlı bir uygulama, beden farkındalığını arttırır, zihinsel olarak dinginleştirir, verimli hareket etmenizi sağlar.  Haftada sadece bir kez yoga pratiği yapmak, oluşacak farkındalığın ve kazanılacak faydaların daha uzun zamana yayılmasına neden olacaktır.

Yoganın Faydaları


Araştırmalar, düzenli yoga yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi pek çok rahatsızlığın gösterdiği semptomların tedavisinde destekleyici olduğunu söylemektedir. Ayrıca düzenli bir yoga uygulamasının ruh sağlığı konusunda da etkilerinden söz edilmektedir. Depresyon, stres, kaygı, anksiyete, panik atak gibi birçok ruhsal sıkıntının etkisini azaltabilir. Dolayısıyla düzenli pratik yapmak konusunda kendinizi yogaya adarsanız, yaşamınızın her alanında yogaya ilişkin izleri görmeniz, yaşamanız mümkündür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.