16 Kasım 2018 Cuma

Yeni Başlayanlar için Yoga

Yoga, antik Hint felsefesinde kökenleri olan bir zihin ve vücut pratiğidir. Yoga'nın çeşitli stilleri tipik olarak fiziksel duruşları, nefes tekniklerini ve meditasyon veya gevşemeyi birleştirir. Çok sayıda yoga okulu bulunur. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da en çok uygulanan Hatha yoga, duruş (asanalar) ve nefes egzersizleri (pranayama) üzerinde durmaktadır . Hatha yoga'nın ana stillerinden bazıları Iyengar, Ashtanga, Vini, Kundalini ve Bikram yogadır. Tabi ki yogaya yeni başlayacaksanız daha temel bilgilere ihtiyaç duyarsınız. Yazımda yoga nedir, yogaya yeni başlamak için ne lazım, neden yoga yapmalıyım gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar

Yeni Başlayanlar için Yoga

Yeni Başlayanlar için Yoga
Son yıllarda oldukça popüler hale gelen yoga, sanıldığının aksine bir spor ya da salt bir egzersiz biçimi değildir. Yogayı merak edenlerin sayısı hızla artış göstermekle beraber, yogaya ilişkin sorular da artmaktadır. “Yoga nedir?”, “Evde yoga yapabilir miyim?”, “Yogaya nasıl başlarım?”, “Yogaya başlamak için ne/neler gereklidir?”, “Hiç spor ya da egzersiz yapmadım, bu yogaya başlamak için engel midir?”, “Bir kursa yazılmadan yogaya başlarsam kendimi sakatlar mıyım?” gibi yoga hakkında merak edilen birçok soru ortaya çıkmıştır. Yoga hakkında merak edilenlerin artması, yoganın yaygınlaşmasında önemli bir etkendir. Ancak yogaya yeni başlayanlar için merak önemli bir unsursa da, bir takım kaygıları da beraberinde getirdiği gözden kaçmamaktadır. Yeni başlanan her şey için insan bir takım kaygılar, endişeler elbette taşır ve sorularını çoğaltır. Ama bir şeye başladıktan sonra siz farkına varmadan zaman içinde o şey kendi akışı içinde varolur, akar ve kaygılar, endişeler unutulur. Yogaya başlayıp, düzenli bir pratik olarak hayatınızda yer ettiği vakit, yogayı anlamaya da başlarsınız. Fakat öğrenme sürecinizin hiç bitmediğini de görürsünüz. Yoganın tüm diğer pratiklerden farkı ise şudur, o yaşamınızın bir parçası olurken farkındalığınızı arttırır. Bir akışın içinde sizi zihinsel, duygusal, bedensel farkındalığınıza odaklar, hiçbir şeyi unutmamanızı ama ona tutunmamanızı sağlar. Yogaya başlarken, öncelikli olarak meraklı olmanız gerekmektedir. Ardından iyi bir araştırma yapmanın yanı sıra, bir yoga stüdyosuna kayıt olmayacaksanız bile, bir uzman eğitmenden evde, ofiste yogayı nasıl yapabileceğinize dair fikir alabilirsiniz. Bunun dışında kitap, video, cd gibi tek başınıza yoga yapmanızı destekleyecek birçok materyale ulaşmanız mümkündür. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise, hem yogayı kavramak hem de sakatlanmamak için, yoga yaparken bedeninizi zorlamadan, sınırlarınızı iyi tahlil ederek pratiğinizi sürdürmenizdir.

Yoga Nedir?


Bir Hint felsefe sistemi olarak ortaya çıkan Yoga, nefes ve nefes kontrolü, meditasyon ve belirli bedensel duruşlardan/pozlardan (asana) oluşan bir disiplindir. Günümüzde de, sağlığa kavuşmak ya da sağlığı korumak ve zihinsel, ruhsal, bedensel rahatlamayı sağlamak için yaygın olarak uygulanmaktadır. Yoga bir din değildir. Yoga bir yaşam biçimi, bir yaşam felsefesi ve disiplinidir.
Yoganın türleri vardır. Batı’da yaygın olarak uygulanan yoga türleri, ‘Raja yoga’ ve ‘Hatha yoga’dır.

Neden Yoga Yapmalıyım?


Yoga, arınma, dinginleşme, rahatlama ve farkındalık süreçlerini kapsar. Bununla beraber bedensel ve ruhsal ihtiyaçların disiplinini sağlar. Bedensel, ruhsal ve zihinsel farkındalığı arttıran yoga, kişiye özeldir ve kişinin kendi yolculuğuna olanak sağlar. Hindistan’ın bu köklü disiplini, denge, güç ve esneklik geliştirmeye odaklanır. Yogaya ister bir eğitmen eşliğinde başlayın, isterseniz evde kendi başınıza, kimse sizin hemen pozlarda usta bir duruş sergilemenizi beklemez, siz de kendinizden beklememelisiniz. Kimse sizi yargılamaz ve yoga yaparken kendinizi, bedeninizi yargılamadan, sınırlarınızı zorlamadan zamanla ilerlemeyi hedeflemelisiniz. Yoga, bedeninize en uygun ve rahat hissettiğiniz şekliyle pozda kalmanıza olanak sağlar ve rekabet etmemeniz gerektiğini anın içinde size hatırlatır. Yogada kendi hızınızda hareket etmeniz ve bedeninizin sınırlarına saygı duymanız beklenir. Yoga, “Vücudunu dinle ve kendini zorlama” der. Böylelikle yoga pratiğinin faydası açığa çıkacak, gelişecektir. Önemli olan yoga pratiğinizi düzenli yapmak ve kendi sınırlarınızı kabul edip, saygı duyup pes etmemektir.
Yogaya başlamak için esnek bir bedene sahip olmanız gerekmez. Esneklik ve güç, bedeninizin farkındalığına eriştikçe gelişecektir.

Yogaya Nasıl Başlarım?


Yogaya başlamak için bulunduğunuz bölgede bir yoga stüdyosuyla görüşüp, bir uzman eğitmenden kurs almak öncelikle akla gelen alternatiftir. Ancak bir yoga merkezine gitmeye vaktiniz yoksa yogaya başlamak için kitap, video gibi çeşitli kaynaklar mevcuttur. Ancak belli bir kas, bel, boyun omurga vb. ya da bir sistem rahatsızlığınız varsa, yogaya başlamadan önce mutlaka bir uzman hekimle görüşmelisiniz. Bedeninizin ve zihninizin ihtiyacını düşünerek size uygun bir program arayışında olun. Haftada bir saat yoga pratiği yapabilirsiniz veya her gün düzenli olarak yoga pratiği gerçekleştirebilirsiniz. Yogayı ne sıklıkta yaptığınız ilerleme sürecinizi de belirler. Yogada 300’ün üzerinde asana (duruş) vardır. Hepsini hemen öğrenmek ve uygulamak mümkün değildir. Fakat yogaya yeni başlayan ve kendi başına pratik yapan/yapacak olan biri, temel yoga pozlarını, belirli duruşları öğrenerek yoga pratiğini oluşturabilir.

Yogaya Başlarken Öneriler

  • Yoga yaparken rahat edebileceğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan yaratın. 
  • Yoga yaparken rahat kıyafetlere ihtiyacınız vardır. Rahat hareket edebileceğiniz, yoga pantolonu, yoga taytı, tişört gibi kıyafetler seçin.
  • Yoga pratiğine başlarken size gerekli olan malzemeleri alanınıza yerleştirin. 
  • Mutlaka bir yoga matınız olmalı. Bunun dışında, omurganızın dikliğini korumak ve pozların içinde daha konforlu hissetmek için yoga minderi, blok, kemer gibi yoga aksesuarlarından faydalanabilirsiniz.
  • Matınızın düz bir zeminde olduğundan emin olun. 
  • Bulunduğunuz mekanın havalandırmasına özen gösterin, çünkü yogada nefes çok önemlidir ve nefes akışınızı desteklemek için temiz hava gereklidir.
  • Bedeninize karşı nazik, sakin ve sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.
  • Yoga yaparken nefes alışınızı ve verişinizi dinleyin. Unutmayın ki pozlar içindeki gelişiminiz nefesinizin kontrolü ile doğru orantılıdır.
  • Yoga yaparken gerektiğini hissediyorsanız dinlenebilir ve ardından pratiğinize devam edebilirsiniz.


Yoga kişiye özeldir ve kişinin kendi yolculuğudur. Kendinizle ya da bir başkasıyla rekabet etmeden bedenin sınırlarını keşfederek gelişmeyi hedeflemelisiniz. Yogaya hayatınızda yer açmak için ihtiyacınız olan şey bir yoga matı ve çokça istektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.