6 Kasım 2018 Salı

Terapi

Psikolojik hastalıklar günümüzde çok fazla görülmektedir. Hatta ülkemizde gezen her üç kişiden ikisinin büyük veya küçük bir psikolojik rahatsızlığa yakalandığı düşünülmektedir. Yazımda da psikolojik hastalıkların tedavisi noktasında başvurulacak iki yöntemden bir tanesi olan terapiye değinmek istedim. Tüm psikolojik hastalıklar evresine göre terapi ve/veya ilaç tedavisi olmak üzere iki tedavi yoluyla tedavi edilir. Terapi bu noktada en sık başvurulan yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki anti-depresan ilaçlar belki bugün şeker gibi satılıyor fakat ben psikolog-psikiyatristler açısından değerlendirdim. İyi okumalar.

Terapi Nedir

Terapi
Terapi kelime anlamıyla tedavi anlamına gelse de, genel olarak konuşma terapisi olarak düşünülmektedir. İyi bir terapist, duygularınızla başa çıkmanıza, problem çözmenize ve rahatsızlık oluşturabilecek belirtileri tetikleyecek davranış kalıplarını değiştirmenize, yardımcı olur.
Konuşma terapisi, sadece sorunlarınız hakkında konuşmak değildir. Aynı zamanda, çözüm oluşturmak yolunda çalışmaktır. Bazı terapiler, ruh halinizi izleme, düşüncelerinizi yazma ya da geçmişte kaygıya neden olan sosyal aktivitelere katılma gibi ödevleri içerebilir. Bir konuya farklı bir şekilde bakmaya veya olaylara ya da insanlara tepki vermenin yeni yollarını öğrenmeye, teşvik edilirsiniz.
Günümüzde uygulanan konuşma terapilerinin çoğu kısadır. Bugünkü mevcut düşüncelerinize, hislerinize ve yaşam sorunlarınıza odaklanır. Geçmişe odaklanmak hayatınızdaki şeyleri açıklamaya yardımcı olabilir, ancak günümüze odaklanmak, bugünle başa çıkmanıza ve geleceğe hazırlanmanızda yardımcı olabilir. Genellikle terapistinizi çalışmaya başladığınızda daha sık görürsünüz, zaman geçtikçe hedeflerinize doğru ilerledikçe, daha az randevuya gerek duyabilirsiniz.
Terapi almak, size şu konularda iyi gelebilir:


 • Ruh sağlığı durumunuzu tanımlarsınız.
 • Sağlıklı yaşam hedeflerinizi tanımlayarak, ulaşırsınız.
 • Korku ve güvensizliğin üstesinden gelirsiniz.
 • Stres ile başa çıkarsınız.
 • Geçmişteki travmatik deneyimleri, anlamlandırırsınız.
 • Gerçek kişiliğinizi, durumunuzdan kaynaklanan ruh halinizden ayırırsınız.
 • Semptomlarınızı kötüleştirebilecek tetikleyicileri, fark edersiniz.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizi geliştirirsiniz.
 • İstikrarlı ve güvenilir bir rutininiz oluşur.
 • Krizlerle başa çıkmak için plan geliştirirsiniz.
 • İşlerin neden sizi rahatsız ettiğini ve onlar hakkında neler yapabileceğinizi anlarsınız.
 • Alkol, uyuşturucu, aşırı para harcama veya sağlıksız seks gibi yıkıcı alışkanlıkları sona erdirirsiniz.


Terapinin Faydaları


Terapiden yarar sağlamak için; terapistinizle dürüst ve açık bir şekilde konuşun, net,ulaşılabilir hedefler koyun. Terapistinizle aileniz ve diğer insanlarla ilişkilerinizdeki sorunları, yemek ve uyku alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri, hissettiğiniz öfke, endişe, sinirlilik veya rahatsız edici duygular ile kendini incitme duygularınızı paylaşmalısınız.  Terapiste, neden orada olduğunuzu ve terapi sonucu ne beklediğinizi, açıkça belirtin. Size sunulan terapi türleri hakkında sorular sorun. Birkaç seanstan sonra terapistiniz, tedavinin ne kadar süreceği ve ruh halinizde ki değişiklikleri ne kadar zaman sonra gözlemleyebileceğiniz hakkında, bilgi verecektir.

Terapi ile Tedavi


İlk birkaç hafta içinde, terapistinizle beraber, kısa ve uzun vadeli hedeflerin listesini yapın. Her gün nasıl hissettiğinizi ve zor durumlarla nasıl başa çıktığınızı izlemek, faydalı olabilir. Bir süre sonra, listeyi kontrol edin ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı görün. Gelişiminizi, terapistinizle birlikte gözden geçirin. Bir gecede iyileşme beklemeyin. Ama bir seansta dahi, kendi düşüncelerinizi ve hislerinizi daha iyi anlayabilmeniz konusunda gelişen olumlu değişimleri fark edersiniz. Bir süre sonra rahatlama hissetmezseniz, terapistinizi değiştirmeyi düşünün. En iyi terapiyi almak, sizin hakkınızdır.

Terapi Türleri


En çok uygulanan dört terapi çeşidi vardır. Bu terapi tüleri terapiyi uygulayan ve terapinin nedenine bağlı olarak değişim göstermektedir.


 1. Bilişsel Davranış Terapisi; hedefe yöneliktir. Hasta aktif rol aldığında çok iyi sonuçlar alınır
 2. Diyalektik Davranış Terapisi; Bilişsel davranış terapisinin bir türüdür. Terapist, hastaya koçluk eder. Diyalektik davranış terapisi, hem grup hem de bireysel terapiyi kapsar.
 3. Kişilerarası Terapi; bu terapide süre sınırlıdır. Hedefe yöneliktir. Burada ve şimdi, neler olup bittiğine odaklanan bir tedavi türüdür.
 4. Aile Odaklı Terapi; Aile üyeleri arasında, terapistin yönetiminde uygulanır. Kişinin hastalığını zorlaştırabilecek faktörler tespit edilir. Terapist, aile üyelerinin bu zorlukları çözmek için, daha etkili yollar bulmasına yardımcı olunur. 

Ek Terapi Çeşitleri


En yaygın terapi çeşidi yukarıda sayılan dört konuşma terapisi olsa da, konuşma terapisinin yanı sıra uygulanan, farklı terapi türleri de vardır.
Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi; Bu tedavi çeşidinde klinisyen, hastadan bir nesneyi izlerken travmatik olay hakkında düşünmesini ister. Yararlı bir tedavi türüdür.
Işık Terapisi; Mevsimsel duygu durum bozukluğunun tedavi edilmesinde, kullanılan bir yöntemdir.
Sanat Terapisi; Bir kişinin genel sağlığını geliştirmek için, sanat yapıtının yaratıcı sürecinden yararlanılan terapi yöntemidir.
Hayvan Destekli Terapi; Hayvan destekli terapide, özel olarak eğitilmiş hayvanlar kullanılır. Hastanın sosyal, duygusal ve bilişsel durumunu iyileştirmek amacıyla uygulanmaktadır.

Terapi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız soru görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca konuyla ilintili olarak;

Hiperaktivite Nedir
Depresyon Testi yazılarıma da göz gezdirmenizi öneriyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.