6 Kasım 2018 Salı

Sosyal Fobi

Esasta korku duyulmaması gereken bir objeye, aktiviteye veya duruma korku hissetmek ve yüzleşmekten korkmaya fobi adı verilmektedir. Fobik bireyler belli herhangi bir durum, nesne veya aktivite ile yüzleştiğinde aşırı reaksiyonlar verir. Kişiler korkularının yersiz olduğunun farkındadır, fakat korkularını herhangi bir mantıkla bastıramaz veya engelleyemezler. Yazımda da tam bu noktaya değindim ve sosyal fobi meselesi üzerine bir çalışma gerçekleştirdim. Sosyal fobi nedir, nedenleri nelerdir, fobik insanlar ne yapmalı, geçer mi gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Fobi

Korkular fobi yaşayan bireylerin günlük işlevlerinde bozulmaya yol açabilir. Fobileri olan insanlar toplumda oldukça fazladır. Araştırmalarda dünya toplumunun %10 oranında fobik olduğu söylenmekle beraber kayıtlara geçmeyen ve tahmin edilen değer %25 dolayındadır. Araştırmalarda fobi oranının bu kadar düşük çıkmasının nedeni insanların fobilerinin farkında olmaması ve destek almamalarıdır. Kadınlarda fobi erkeklere göre daha fazladır. Sosyal fobi ise çoğunlukla ergenlik dönemlerinde özellikle karşı cinse ilginin arttığı dönemlerde karşılaşılmaktadır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi
Gençlerin çoğu, toplumda konuşma veya grup halinde çalışma gibi sosyal durumlarda, biraz tedirgin olurlar. Sosyal fobi problemi olan gençler, bu gibi durumlarda oldukça endişeli ve gergin olabiliyorlar. Onların kaygıları, günlük sosyal aktivitelerini önleyebilir ve sosyal etkileşimleri konusunda çok rahatsızlık yaratabilir. Eğer sosyal fobi duygularına sahipseniz, sosyal durumlarla başa çıkmanıza ve hayatınızın tadın çıkarmanıza yardımcı olabilecek tedavilerin olduğunu bilmek önemlidir.Sosyal fobi, insanların aşırı sıkıntı ve endişe duyarak kaçındığı belirli nesne ya da sosyal durum karşısında gösterdiği tepkidir. İrrasyonel olarak oluşturulan, yoğun ve ısrarlı korku duygusudur. Bazı gençlerde korku, toplumda konuşmak veya bir konuşma başlatmak gibi bir veya iki çok özel durumla sınırlıdır. Diğer gençler pek çok sosyal durumdan korkmaktadır Sosyal fobi rahatsızlığının başlangıç yaşı 11-19 (gençlik dönemi) arasındadır.

Sosyal Fobi Belirtileri


Aşırı utangaçlık, karın ağrısı, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve ağlama gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler nedeniyle kişi,  sosyal ortamlarda çok fazla kendine odaklı olarak kalabilir. İzlendiğinde rahatsız ve utangaç hissetmek, (sunum yapmak, grup halinde konuşmak, piyano veya dans resitalinde sahneye çıkmak vb.), sınıf arkadaşları veya takım arkadaşları ile konuşmaktan çekinme (göz temasından kaçınma, öğle yemeğinde yalnız oturmak, grup projeleri konusunda konuşmaya isteksiz olmak) anksiyete, kızarma, mide bulantısı, terleme, utanma veya aşağılama duyguları) gibi durumlar da belirtiler arasında sayılabilir.

Sosyal Fobi Nasıl Geçer


Sosyal fobiniz, sizi yapmak istediğiniz şeyleri yapmaktan veya arkadaş edinmekten alıkoyabiliyorsa tedaviye ihtiyacınız var demektir. Sosyal fobi konusunda uzman bir doktor veya terapistle korku ve endişeleriniz hakkında açıkça konuşun. Terapist sosyal kaygınızın normal olup olmadığını veya tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir.

Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir?


Sosyal fobi için iki etkili tedavi vardır. Tabi ki her psikolojik hastalıkta olduğu gibi birincisi terapi almak ikincisi ilaç tedavisi. Tüm psikolojik hastalıklara yaklaşıldığı gibi günlük hayatınızı etkilemese dahi sosyal fobiyle savaşmalısınız.


  • İlaç tedavisi 
  • Davranış tedavisi 


Sosyal Fobi ve İlaç Tedavisi 


Bazı gençler için reçeteli bir ilaç almak sosyal fobi için kolay ve etkili bir tedavi olabilir. Rahatsız edici ve çoğu zaman utanç verici semptomların azalmasını sağlayarak, çok iyi sonuç veren bir yöntemdir.
Bazı durumlarda, ilaç sosyal fobiyi etkili bir şekilde azaltır veya tümüyle ortadan kaldırabilir. Fakat  gençlerin bir  kısmı belirli bir ilaca tepki göstermezler ve ilaç tedavisi onlarda işe yaramaz. Bir ilacın yararlı olup olmayacağını önceden tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bazen işe yarayan bir ilacı bulmadan önce birkaçını denemek zorunda kalabilirsiniz. İlaçların avantajı günde sadece bir kez alınmaları ve kısa sürede çok etkili olmalarıdır. Ama bazı olumsuzlukları da vardır.
Birincisi ilaç sadece semptomları tedavi eder. Onu almayı bırakırsanız sosyal fobi belirtileri geri dönebilir.İkincisi bir çok genç için anksiyete ilaçlarının yan etkileri vardır. Baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve uyku güçlükleri bunlardan bazılarıdır. Ayrıca sosyal fobi için kullanılan ilaçlarda resmi yetkililer , depresyon tedavisinde de kullanılan tüm ilaçlar gibi 24 yaşın altındaki gençlerde intihar düşüncelerine ya da davranışlarına neden olabileceği   konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bu nedenle ilaçları alan gençler, özellikle intihar düşünceleri için yakından izlenmelidir.
Sosyal fobi için ilaç aldığınızda kendinizde aşağılanmış ve depresyonda olmak gibi herhangi bir yan etki hissederseniz, derhal doktora başvurun. Doktorunuzla konuşmadan önce ilacınızı bırakmayın. Anksiyete ilacını aniden kesmek ciddi yan etkilere neden olur.

Sosyal Fobi ve Davranış Tedavisi


Eğitimli bir terapistle davranışsal tedavi, sosyal durumlarda sizi endişelendiren korkulu düşünceyi belirlemenize ve değiştirmenize yardımcı olabilir. Sosyal fobi için maruz kalma tedavisi olarak adlandırılan bir davranış terapisi türü, sıklıkla kullanılmaktadır. Maruz kalma terapisi, sizi rahatsız hissettiren sosyal durumlara yavaş yavaş maruz bırakarak, alıştırmaya çalışır. Bu süreçte beyniniz korktuğunuz sosyal bir durumun aslında çok da kötü olmadığını öğrenir. Maruziyet terapisi uygulayan terapistlerin çoğu, rahatsız edici durumlara, küçük maruziyetlerle başlar, daha sonra kendinizi rahat hissettiğinizde daha zorlu uygulamalara geçerler. Bu tedavinin avantajı, sadece sosyal fobinin belirtilerini değil, altta yatan sorunu da tedavi etmenizdir. Yani davranışsal tedaviyi bıraktığınızda da, sosyal fobi belirtilerinin geri dönme ihtimali azalır.

Sosyal fobi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.