6 Kasım 2018 Salı

Psikolog

Psikoloji insan davranışları ile ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik işleyişi kendine konu edinen bir alandır. Meslek bağlamında ise psikoloji, psikoloji bilgilerinin insan sorunlarına çözüm bulma noktasında kullanılmasıdır. Yazımda tam bu noktada psikolog kimdir, ne yapar, psikoloji nedir, pedagog nedir, psikiyatr kimdir, psikolog ile psikiyatr arasındaki farklar nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Psikoloji 

Psikolog
Psikoloji, zihnin ve davranışın bilimsel anlamda ele alınması ve incelenmesidir.  Psikoloji çok yönlü bir disiplindir ve insan gelişimi, spor, sağlık, klinik, sosyal davranış ve bilişsel süreçler gibi birçok alanda çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Psikoloji gerçekten çok yeni bir bilimdir, son 150 yılda gerçekleşen en büyük ilerlemeler. Bununla birlikte, kökenleri M.Ö. 400 - 500 yıl öncesine kadar antik Yunanistan'a kadar uzanabilmektedir. Psikoloji , Aristoteles'i etkileyen Platon'u etkileyen Sokrates gibi büyük düşünürlerin felsefe yaparken bahsettikleri ve ele aldıkları bir kavramdır.

Psikolog Kimdir 


Psikolog kavramı genelde -özellikle ülkemizde- insanlara Sigmund Freud'u çağrıştırmaktadır. Tabi ki Sigmund Freud'dan önce de psikologlar vardı. Peki kim bu psikologlar ve ne iş yaparlar?

Bir psikolog , normal çalışma ve anormal zihinsel durumları gelen bilişsel , duygusal ve sosyal anlamda gözlemleyerek, yorumlamak ve bireyler birbirlerine ve çevrelerine nasıl ilişkilendirildiğini kaydederek süreçleri ve davranışları incelerler. Bir psikolog olmak için, bir kişi genellikle psikoloji alanında lisans derecesi alması gerekir , ancak çoğu yargı alanında diğer davranışçı meslek mensuplarının üyeleri (örneğin psikolojik danışmanlar ) zihinsel süreçleri değerlendirebilir, teşhis edebilir, tedavi edebilir ve okuyabilir.

Pedagog 


Pedagoji (en yaygın olarak öğretme yaklaşımı olarak anlaşılır), eğitimin teori ve pratiğine daha geniş bir şekilde ele alır ve bunun öğrencilerin gelişmesini nasıl etkilediğini ifade eder. Pedagoji, akademik bir disiplin olarak ele alındığında, bilgi ve becerilerin eğitim bağlamında nasıl değiştirildiğinin incelenmesi ve öğrenme sırasında meydana gelen etkileşimleri ele alır. Pedagojiler, ortaya çıktıkları farklı sosyal, politik ve kültürel bağlamları yansıttıkları için büyük ölçüde farklılık gösterir. Pedagoji kuramları öğrenciyi bir ajan olarak ve bir kolaylaştırıcı olarak öğretmeni giderek daha fazla tanımlamaktadır. Bununla birlikte, geleneksel batı pedagojileri, öğretmeni bilgi sahibi ve öğrenciyi bilgi sahibi olarak görmektedir (Paulo Freire tarafından "bankacılık yöntemleri" olarak tanımlanmıştır).

Psikiyatr


Psikiyatr kavramı TDK'da "Psikiyatri bilim dalıyla uğraşan doktor." şeklinde tanımlanmaktadır. Bu ifadeden doğru psikiyatri nedir diye TDK'ya sorduğumuzda "Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı" şeklinde bir tanımlama çıkmaktadır.


Psikiyatri her şeyden önce bir tıp alanı yani tıp dalıdır. Esas araştırma alanı beyin hastalıklarıdır. Bu bağlamda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri vb. şeklinde ifade edilen meselelere değinir. Bahsettiğim psikolojik rahatsızlıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri gibi belirtilerle ortaya çıkabilirler. Psikiyatri esasında tam olarak bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşmaktadır.


Psikolog yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca konuyla alakalı olarak;
Sosyal Fobi
Hiperaktivite yazılarımı okumanızı öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.