5 Kasım 2018 Pazartesi

Depresyon Testi

Depresyon insanları farklı şekillerde etkiler ve çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bunlar, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi kalıcı duygulardan, zevk aldığınız şeylere olan ilginizi kaybetmekten ve çok ağrılı hissetmekten. Depresyonu olan birçok kişinin de anksiyete belirtileri vardır. Sürekli yorgun hissetmek, kötü uyuma, iştahsızlık veya cinsel yolla gitme, çeşitli ağrı ve acılar gibi fiziksel semptomlar da olabilir. Depresyon semptomları , hafif ya da şiddetli şekilde değişir. Yazımda da depresyonun belirlenmesi noktasında kullanılan depresyon testini inceledim. Depresyon testi nedir, nasıl uygulanır, etkili midir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Depresyon Testi Nedir

Depresyon
Depresyonu tanımlamak için bir takım testler uygulanmaktadır. Eğer depresyon konusu ile ilgili olarak doktorunuzu görmeyi planlıyorsanız, doktorunuzun isteyeceği testler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Öncelikli olarak doktorunuzun istediği her testin, aynı zamanda bir depresyon testi olduğunu unutmayın. Bu testler klinik depresyonu teşhis etmek için değil, daha çok benzer semptomlara sebep olabilecek diğer ciddi tıbbi koşulları elemek için kullanılır.
Çoğu durumda, doktor fiziksel bir muayene yapar ve depresyon belirtilerinin tiroit hastalığı, D vitamini eksikliği ya da herhangi bir başka tıbbi sorunla ilgili olmadığından emin olmak için belirli laboratuvar testlerini ister. Semptomlarınız bir başka ciddi hastalık ile ilgili ise, söz konusu hastalığın tedavisi de depresyonun hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Depresyon Ve Fizik Muayene Tanısı


Yine, fiziksel bir muayene yapılmasında hedef, depresyon teşhisi koyabilmek için bir başka tıbbi nedenleri dışlamaktır. Fiziksel muayeneyi yaparken, doktor öncelikle nörolojik ve endokrin sistemlerine odaklanabilir. Doktor, klinik depresyon belirtilerine katkıda bulunabilecek önemli sağlık sorunlarını tespit etmeye çalışacaktır.  Depresyon tanısı koymak için, depresyonla ilişkili diğer hastalıkları tanımlayan tahlillere gerek duyulur. Diğer hastalıklar, endokrin bozuklukları, aşırı aktif tiroidin neden olduğu hipertroidizmi ve Cushing hastalığı olan böbreküstü bezinin bir bozukluğu olabilir.
Depresyon tanısı için yapılacak depresyon testi kapsamında, birçok merkezi sinir sistemi hastalığı ve yaralanmasının da depresyona yol açabileceği şüphesi ile hareket edilmelidir.
Örneğin depresyon aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile ilişkili olabilir.


 • Merkezi sinir sistemi tümörleri
 • Kafa travması
 • Çoklu skleroz,
 • İnme
 • Frengi,
 • Çeşitli kanserler (pankreas, prostat, meme)


 Romatoid artrit veya astım gibi hastalıklar için, alınan çeşitli ilaçlar da depresyonla ilişkilidir.
Yasa dışı steroidler ve amfetaminler veya reçetesiz kullanılan iştah bastırıcılar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar, çekilme sırasında depresyona neden olabilir.

Depresyon Testi Nasıl Yapılır


Depresyon testi ve laboratuvar testleri, tanı koyma konusunda yardımcı olur. Doktorunuz genellikle, belirli soruları sorarak ve fiziksel bir sınav yaparak depresyonunuz olup olmadığına karar verir. Bununla birlikte, doktorunuz diğer tanıları dışlamak için ayrıca laboratuvar testlerini de isteyebilir.    Tiroit veya muhtemelen diğer hormonlar ve bazen de kalsiyum ya da D vitamini düzeyleri gibi kriterleri kontrol etmek için, kan testleri sonuçları kullanılacaktır.Depresyon Tanılanması


Doktor, ilk fiziksel muayenenin bir parçası olarak diğer standart testleri de isteyebilir. Bunlar arasında elektrolitler, karaciğer fonksiyonu, toksikoloji taraması ve böbrek fonksiyonlarının kontrol etmek için uygun bulunan kan testleri olabilir. Böbrekler ve karaciğer, depresyon ilaçlarının ortadan kaldırılmasından sorumlu olduğu için, bu iki organın herhangi birindeki bozulma ilaçların vücutta birikmesine neden olabilir.
Diğer testler şunları içerebilir.
Beyin tümörü vb. hastalıkları dışlamak için, beynin BT taraması veya MRI’sı
Bazı kalp problemlerini teşhis etmek için, Elektrokardiyogram (EKG)  Beynin elektriksel aktivitesini kaydetmek için Elektroensefalogram (EEG)

Depresyon Tarama Testleri


Ruh halinizi ve hayatınızı nasıl etkilediğini tartıştıktan sonra, doktorunuz depresyon testi yapmak için size özel sorular sorulabilir. Bu soruların, doktorun kullanabileceği envanter ve anketlerin sadece bir kısmı olduğu unutulmamalıdır.
Depresyon testi yapıldığında iki soruya cevap vermeniz istenecek:


 • Geçtiğimiz ay boyunca kendinizi depresif mutsuz hissederek rahatsız oldunuz mu?
 • Geçtiğimiz ay boyunca bazı şeyleri yapmaktan çok az ilgi ve zevk aldınız mı?


İki soruya verdiğiniz cevap doktorun bir sonraki adımını belirleyecektir. Doktor depresyon tanısı koymak için başka depresyon testi soruları da sorabilir. Yapılan çalışmalar, bu iki sorunun özellikle değerlendirme sürecinin bir parçası olarak başka bir testle birlikte kullanıldığında, çoğu depresyon olgusunu tesbit etmek için oldukça etkili olduğunu göstermektedir.
Doktorunuz depresyonunuz olduğuna karar verirse, hastalığın varlığını ve şiddetini ölçecek farklı depresyon testleri de uygulayabilir.
Örneğin:


 1. Hasta Sağlığı Anketi (PHQ-9)-Majör depresyon için mevcut tanı ölçütlerine dayanan 9 maddelik bir öz tanısal tarama testi.
 2. Beck Depresyon Envanteri (BDI)- Depresyon belirtilerinin ve duyguların şiddetini ölçen 21 soruluk çoktan seçmeli test
 3. Zung Self-Rating Depresyon Ölçeği- Normalden, ciddi depresyona kadar değişen depresyon düzeyini ölçen kısa bir anket.
 4. Epidemiyolojik Çalışmalar- Depresyon Ölçeği Merkezi (CES-D) – Hastaların önceki haftadaki duygularını davranışlarını ve bakış açılarını değerlendirme olanağı sağlayan bir test.
Depresyon testi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandığını düşünüyorsanız mutlaka konuyla alakalı olarak;
Korku Nedir Nasıl Geçer
Sosyal Fobi yazılarımı da okumanızı öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.