12 Eylül 2015 Cumartesi

Andız pekmezi Faydaları

Andız PekmeziAndız ağacı ; pul yapraklılar familyasına ait 25 metre kadar boylanabilen  bir ağaç türüdür. Andızların. tomurcuklar yumurta biçiminde ve yaprakları iğne biçimindedir. Koyu yeşil görünüm verirler. Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır.
 
Andız pekmezi ise,  ardıç olarak ta bilinen ağacının meyvelerinin kaynatılıp pekmezi çıkarılarak elde edilir. Andız kozalağı, yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler veacı maddeler içerir. Sade olarak yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak ta yenilebilir. 


Kaynatılıp hoşafı ve kompostosu yapılır. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülür. Lapası romatizmalı yerlere sarılır. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Kökleri yakılıp katranı elde edilir, harici kaşıntı, yara ve egzamaya kullanılır. Meyveleri kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir.

Andız Pekmezi Faydaları


Andız Pekmezi; kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutt enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

Kandaki şeker miktarını ayarlayan ve kansızlığa iyi gelen Andız pekmezi özellikle karaciğere faydalı bir yapıya sahiptir. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarım baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Andız Pekmezinin faydalarını başlıklar halinde sıralamak gerekirse,
  • Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamucuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Kandaki şeker miktarını düşürür. 
  • Pankreasın normal çalışmasını sağlar. 
  • Nekahat devresinin çabuk atlatılmasına yardımcı olur. 
  • Vücuda dinçlik verir. 
  • Böbrekleri, Mesaneyi ve idrar yollarını temizler. 
  • Ter ve idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır. 
  • Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nıkriste de faydalıdır. 
  • Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. 
  • Regl ağrılarını dindirir. 

Andız Pekmezi Cilt Sağlığı


Pekmez cilt sağlığı için büyük fayda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olruğu düşünülmektedir . Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Uyarı: Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Ayrıca, tavsiye edilen miktarı da aşmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.