6 Ağustos 2015 Perşembe

Vitamin K nın Faydaları

K Vitamin Faydaları ve Özellikleri


1920'lerin sonlarında Danimarkalı bilim adamı Henrik Dam'ın kolesterol hakkındaki çeşitli araştırmaları sonucu keşfedilmiş olan K vitamini, yağda çözünen bir vitamin.  En mühim görevi de kanın pıhtılaşmasını sağlaması. 

K Vitamini (diğer adıyla Naftakinon), kanın pıhtılaşmasında görev alan önemli bir vitamindir. Yağda eriyen bir vitamindir. Diğer adı Naftakinon olan K Vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Eksikliğinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bazı kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.

Sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, kabak, lahana, Brüksel lahanasın, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K Vitamini içeren besinler arasındadır.
K Vitamini, vücut açısından yeterli mikterda alınamayan durumlarda, kanın normal pıhtılaşma özelliğinde zayıflama ve buna bağlı olarak da idrar yollarında, akciğerlerde, diş çevresinde, sindirim sisteminde ve deri yüzeyinde kanamalar oluşur. Buna bağlı olarak, kanamalaı yaraların durdurulması, adet dönemlerinde fazla kanama, deri altında noktalar, basur, burun kanaması, idrarda kan fark edilmesi gibi durumlar yaşanabilir.


K Vitamininin Faydaları


K vitamini kanın pıhtılaşması açısından önemlidir. K vitamini eksikiği burun kanamalarına, şiddetli regl ağrılarına, kolay çürüme ve morarmalara, hemorajiye ve anemiye yol açar. K vitamini kemik sağlığı açısından da önemlidir. Karboksilasyon için ana içerik K Vitaminidir; ki bu da protein osteokalsin sayesinde kemik yapısını kuvvetlendirir. Kireçlenmeyi önler ve aynı zamanda antioksidan etkisiyle vücuttaki zehirli atıklardan arınmayı sağlar. K vitamininin en önemli özelliği ise vücuttaki iltihabın atılmasını sağlamasıdır. Ayrıca beyin sağlığı için de gereklidir. Beyin ve sinir sistemine büyük etkisi vardır.

 Gebelikte rutin olarak verilen bir vitamin değildir. gebelik sırasında safra yollarında tıkanıklık, barsaklardan emilimi bozan hastalıklar, karaciğer hastalıkları ve antiepileptik kullanımı durumlarında eksikliği oluşabilir. bu durumlarda bebeği ve anneyi korumak için k vitamini desteği yapılır.

Yenidoğanın hemorajik hastalığından korunulması için her yenidoğana doğar doğmaz 2 mg intramüsküler k vitamini verilmelidir, ülkemizde verilmektedir.

Aynı zamanda, K Vitaminini kozmetik sektöründe,  kılcal damar çatlamaları, varisler ve gözaltı morlukları tedavisinde kullanılmaktadır.

K Vitamini Eksikliği


Kanın pıhtılaşma özelliğindeki azalmaya paralel olarak sindirim sistemi, idrar yolları, akciğer, deri ve diş etlerinde ani kanamalar görülebilir. K vitamini eksikliği; aşırı kanamaya neden olacağından adet dönemini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca basur ve burun kanaması da bu vitaminin eksikliğinde sıkça karşılaşılmakta. 

Cilt Bakımında K Vitamini


Ciltteki temel fonksiyonunu kan pıhtılaşmasını sağlaması olarak bilinen K Vitaminini eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız. Bu yüzden k vitamini ampulleri idealdir. Cilt kızarıklıkları, hassas cilt bakımında oldukça işinize yarayacak bir vitamindir.

Yağda çözülebilen bir vitamin olan K vitaminin butip cilt problemlerinde ampul formunun dışında k vitaminli yağ olarak kullanımı tercih etmek en doğru yöntem olacaktır.

Bilimsel olarak tam olarak kanıtlanmış olmasdada , Cildin aşırı kırışmasına yol açan bir hastalık olan pseudoxanthoma elasticum hastalığına karşı yapılan araştırmalarda dermatolojik olarak K Vitamininin hastalığın sonucu olan kırışıklıklardan korunmada ve tedavisinde kilit bir rol oynadığı anlaşılmıştır.

Konumuzala alakalı olarak, " K Vitamini ve Cilt Bakımı " başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak iy okumalar dileriz.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.