26 Ağustos 2015 Çarşamba

Dövme

Dövmeler


Dövme genel olarak bir vücut süsü olarak tarif edilebilir. İnsanlar vücutlarına çok eski çağlardan beri çeşitli süsler yapmaktadırlar. Bunların bazıları zamanla silinen hint kınası gibi boyalarla yapılanlarıdır ki buna günümüzde geçici dövme denmektedir. Ayrıca cildin altına çeşitli araçlar yoluyla boya yapılması da eski çağlardan beri kullanılan bir yöntemdir buna ise günümüzde ülkemizde kalıcı dövme diyoruz. 

Özellikle ilk insanlar tattoo denilen dövmeleri süsten çok çeşitli ayıraçlar için kullanmışlardır. Yani ilkel kabileler çeşitli sınıfları, savaşçı, din adamı, köylü gibi ayırmak için kullanırken, bazı kabilelerde süs amaçlı kullanımı yaygınlaşmıştır. Kölelerin işaretlenmesinden tutun da, kötü ruhları kovmaya veya daha güzel olmak için kullanım oldukça yaygınlaşmıştır. 

İlkel insanlar boyalı iplik, kemik ucu, iğne gibi maddeler kullanarak derilerinin altını kök boyaları ile boyamışlardır. Zamanla dövme yaptırma oldukça azalmıştır. Ancak 19. yüzyılda gemiciler uzak diyarlarda vu vücut süslemesi ile tanışıp kendilerine dövmeler yaptırmaya başlamışlar ve zamanla avrupa ve ABD'de kullanımı yaygınlaşmıştır. 
 

Geçici DövmeGünümüzde geçici dövme denilen özellikle hint kınası ile yapılan çeşitli vücut boyama teknikleri vardır. Ayrıca çocukluğumuzda transfer baskı ile kola geçirilen sakızlardan çıkan boyalar da kullanılıyordu. Geçici dövme denilen dövme çeşidi, bazı boyalarla cildin boyanması işlemidir. Geçici dövmede cilde uygulanan boya zamanla ciltten silinmektedir.

Kalıcı Dövme


Deri altına işlenen kalıcı dövme ise dakikada binlerce kez cildin altına giren iğneli makineler ile derinin dermis adı verilen tabakasının boyanması işlemidir. Genellikle 1mm ile 3 mm arasında bir boyama yapılır. Yapılan bu boyamayla birlikte cilt altında boya istenen şekillerde  ömür boyu kalır. Deriden çıkarılması zor bir işlem olan bu dövmelerin bakımı da oldukça zahmetlidir. Yapılan kalıcı dövme bakımı oldukça itinayla yapılmalı, baticon gibi solüsyonlarla vücudun mikrop kapması önlenmeli dövmeli bölgenin hızla iyileşmesi sağlanmalıdır.

Dövme vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanan süslerdir. İnsan vücunda en sık tercih edilen yerler, kol dövmeleri, bacak dövmeleri, sırt dövmeleri, boyun dövmeleri, göbek dövmeleri, göğüs dövmeleri, bel dövmeleri, parmak dövmeleridir. Ayrıca kalıcı makyaj veya kaş kontürü denen uygulamalarda bir çeşit dövmedir.

Dövme  Fiyatları


Dövme ülkemizde genelde dövme sütüdyosu denilen yerlerde yapılmaktadır, bu stüdyolar piercing gibi cilde çeşitli süs ve halkalar da takan yerlerdir. Yapılan dövmede verilen fiyat tamamıyla işçilik fiyatıdır, yani dövme uygulamasında çok ciddi bir malzeme gideri olmamaktadır. Tabi bu kullanılan boyanın kaliteli olması gerçeğini değiştirmez, cildinizin altına uygulanacak boyanın kaliteli olması hem kalıcılığı hem de sağlığınız açısından önemlidir. 

Dövme fiyatı yapılan çizime göre bunu uygulayan kişilerin talep ettikleri ücretlere göre değişmektedir. Genellikle küçük dövme modelleri için 50 tl ile 100 tl arası fiyat istenirken daha büyük dövme nodelleri için fiyalar 1000 tl ile 2000 tl arasında değişebilir. Dediğim gibi dövme fiyatını belirleyen ana unsur dövmecinin aldığı işçilik parasıdır. BU da tamamen sizin anlaşmanıza göre değişir. Ancak sıkı pazarlık yapın, çünkü bu işlemi yapanlarla iyi pazarlık yaparsanız fiyatları baya düşürürler. Sonuçta bir makine ile biraz boya yapacaklar. 

Dövme Çeşitleri


Dövmeler vücuda işlenen dövmelere göre çeşitli modeller alırlar, yazı ve resim olarak ikiye ayrılırlar, yazı dövmelerinde bir yazı veya söz ya da çeşitli alfabe harfleriyle vücuda bir şeyler yazdırılır. Resimlerde ise, bazı hayvanlar veya şekiller, melek figürleri, çiçekler, enteresan figürler vücuda dövme olarak yaptırılır. Binlerce dövme modelleri vardır ve dövme çeşitleri sizin ve dövmeyi yapanın hayal gücüyle tam anlamıyla sonsuza yakındır.


Dövmenin Zararları 

 

Derinizin altına bir boya işletmeyi düşünüyor ve bunun zararsız olduğu kanaatindeyseniz fena halde yanıldığınızı söylemeliyiz. Dövme boyalarının ne gibi pigmentler içerdiğini ve zararlarını asla bilemezsiniz. Hele dövme yapanlara dövme zararlı mı diye sorsanız kimse size zararlı demeyecektir. Ayrıca kimse o boyaların içeriğini üretici firma haricinde kimse bilemez. Özellikle son zamanlarda sağlık bakanlığından onaylı boyalar diye bazı şeyler gördüm, böyle bir şey yok, konuyla ilgili bakanlığı arayabilirsiniz. Kaldı ki dövme yapan sütüdyoların kendisi yasal değil, yani bakanlık yasalarına göre yaptıkları işlemler bir suç. 
Hadi ne olduğunu bilmediğiniz boyayı (ki çoğu kanserojendir) vücudunuza yaptırdınız, dövme silme makinesinin ve iğnelerin hijyeni ne olacak, aids gibi bir çok hastalığı kapabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Tabi dövme yaptırmanın riskleri bununla da bitmez dövme sonrası bakım iyi yapılmazsa enfeksiyon kapabilir, çok ciddi sağlık sorunları yaşarsınız.
 

Dövme Yaptırmak Günah Mı?

 

Şİmdi esasen din alimi değilim dolayısıyla fetva verecek konumum yok, ancak yakın zamanlarda diyanet işleri başkanı dövme yaptırmayınız, yaptırdığınız dövmeleri sildiriniz, eğer sildirecek durumunuz yoksa allahtan sizi affetmesini dileyiniz gibi bir beyan yaptı. Dolayısıyla dövme yaptırmanın en azından müslümanlar için günah olduğunu diyanet işleri başkanına dayanarak söyleyebiliriz.

Uzun lafın kısası dövme konusunu işlediğimiz bu yazımızdanda anlaşılacağı üzere dövme yaptırmak iyi bir hareket değil. Mümkünse yaptırmayınız. Zaten zaman içinde vücudunuzdaki bu süslerde sıkılacaksınız. Eğer dövmeniz var ve sildirmek istiyorsanız dövme sildirme yazıma muhakkak bakın.

Dövme hakkında yazdıklarım burada bitiyor, sizde aşağıdaki yprumlar bölümünden konuyla ilgili yotumda bulunabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.