24 Temmuz 2015 Cuma

E Vitamini Hakkında Herşey

E vitamini


E vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir.
Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır. E vitamini , en aktifi alfa-tokoferoldür. Hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan maddelerdir.
Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden önce doğru, dengeli bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin takviyesiyle sağlanabilir. Ancak bunu dışında E vitamini gibi cilt ve saç sağlığı açısından önemli vitaminlerinde zaman zaman destek aolarak bakım uygulamalarında kullanılması günümüz açısından önemli bir tedbir olacaktır.

Epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkların, bazı kanserlerin ve öteki kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir.

E Vitamininin Faydaları


Yağda çözünen E vitamini damar sertleşmesine karşı ve ayrıca kalp krizinden korunmak, göz sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek, bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında bazı komplikasyonları önlemek için kullanılmaktadır.

Bu rahatsızlıklar dışında, sağlıklı kişiler için de hayati vitaminlerden biri olan E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir.

E vitamini; şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonların azaltılmasında önerilen vitaminler arasındadır. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip, prostat ve pankreas kanserine karşı vücudun direncini arttırabilir.

Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Kuruyemişler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları, bazı baharatlar, meyveler E vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

E Vitamini İçeren Gıdalar


Badem: 100 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Çok az miktarda kolesterol ve sodyum içeren bademin diğer besin değerleri ise şu şekilde: 100 gram badem günlük demir ihtiyacının %21’ini, kalsiyum ihtiyacının %26’sını, folat ihtiyacının %12’sini, magnezyum ihtiyacının &67’sini, fosfor ihtiyacının ise %48’ini karşılar.

Çamfıstığı: Fıstık çamının kozalak biçimindeki meyvesinden çıkarılan sert kabuklu, yağlı ve nişastalı tohum olan çamfıstığının 100 gramı, günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.

Yerfıstığı: 100 gram yer fıstığı günlük E vitamini ihtiyacının %35’ini karşılar. Aynı miktarda yerfıstığının kalori değeri ise 599’dur.

E Vitamini Bakımından Zengin Diğer Besinler


Kurutulmuş fesleğen
Kuru kayısı
Yeşil zeytin
Ispanak
Kulkas kökü
Buğday tohumu yağı
Fındık
Keten tohumu yağı
Mısır yağı
Kanola yağı
Brokoli
Soya fasulyesi yağı
Fıstık
Kivi
Mango
Domates
Kuşkonmaz

E Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı


E Vitamini eksikliği son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.  E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.

E Vitamini Saç ve Cilt Bakımı


Cildinizi yaz aylarında güneşe karşı korumak için illa yanmayı beklemeniz gerekmiyor. Güneşin yoğun olduğu aylarda E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminleri düzenli olarak almak güneşin ciltte yarattığı hasarı en aza indirecektir.

Cilt İçin E vitamini çok önemlidir.Dönemsel olarak cildinize E vitamini takviyesi yapmanın, cilt bakımınızda güzel sonuçlar vereceğine emin olabilirsiniz. doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğizi saf E vitamini bakım uygulamanız için gayet uygun olacaktır. Yeterli şekilde temizlenmiş cildinize, banyo sonrası emilimi güçlü yağlarla seyreltilmiş E vitamini direkt olarak sürebilir, hafif masaj hareketleri ile cildinize yedirebilirsiniz.

Saç bakımında ise; E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur. Yazımızın sonuna gelirken E vitaminin Hakkında Herşey başlıklı yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, " Cilt bakımda E vitamini " başlıklı yazımızında okunmayadeğer bir yazı olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.