2 Temmuz 2015 Perşembe

B5 Vitamini Hakkında

B5 Vitamini Nelerde Bulunur ?


Vitaminler, “Yağda Eriyen Vitaminler” ve “Suda Eriyen Vitaminler” olmak üzere iki alt gruba ayrılırlar. A, D, E ve K vitamininden oluşan yağda eriyen vitaminler; sentezleri için kolesterol gerektiren, yağ dokusunda depolanabilen ve ihtiyaç anında salınabilen vitaminlerdir.

B vitamin kompleksleri ailesinden ve C vitamininden oluşan suda eriyen vitaminler ise; vücutta depolanamazlar ve her gün belirli miktarlarda dışarıdan alınmaları gerekmektedir.

Bu yazımızda B5 vitaminin hangi besinlerde bulunduğu, vücudumuzda eksikliğine bağlı gelişebilecek olası sıkıntıları ve faydalarını değerlendirdik.

B5 Vitamininin ilk özelliğini söylemek gerekirse, Mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olması ve  kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gerekli olduğudur.


Vitamin B5 Faydaları


Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B12 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B6 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında gereklidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.

B5 Vitamini İçeren Besinler


    Dana eti,
    Karaciğer,
    Balık, tavuk,
    Yumurta,
    Peynir,
    Fasulye,
    Tüm tahıllar, hububatlar,
    Karnabahar,
    Bezelye,
    Avakado,
    Patates,
    Mısır,
    Kuru yemişler de bolca bulunur.


B5 Vitamini Eksikliği Nedir ?


Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır: sinir harabiyetleri, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.

Ayriyetten, yüksek doz vitamin B5 alımında yoğun olarak gastrointestinal sistem bozuklukları görülür.

Kimler B Vitamini Eksikliği Bakımından Risk Altındadır ?


Özellikle vejetaryen beslenen kişiler B5 vitamini eksikliğinin tehditi altındadır. Çünkü bitkilerde B vitamini olmadığı için sadece süt ve süt ürünlerinden B vitaminini karşılayabilirler. Bu da günlük ihtiyaç için yeterli olmayabilir. Bazı diyabet ilacı veya antibiyotik türünü kullanan kişiler bu eksikliği yaşayabilirler. Pernisiyöz hastalığı olan kişiler B vitamini eksikliği yaşar.

Konumuzla alakalı olra " B5 Vitamini ve Cilt Bakımı " başlıklı yazımızında sizlerin yararlanacağı bir yazı olduğunu düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.