2 Temmuz 2015 Perşembe

B5 Vitamini Saç Bakımı

B5 Vitamininin Saça Faydaları


Saç dökülmesi ve cildin kırışmasına neden olan etkenlerin büyük bir kısmı ailemizden bize genetik miras olarak kalmasına karşın genetik faktörleri bir kenara bırakırsak aldığınız vitaminlerle saçlarınızın daha hacimli, doğal parlaklığında görünmesini sağlayabilir, cilt lekelerinden, erken oluşan kırışıklıklardan korunabilirsiniz.

Saçlı deri anatomik yapı olarak normal deriye göre daha az gözenekli ve daha çok yağ bezlerine sahip. Saçlı deride epidermisin değişimi daha hızlıdır. 

Vücut parazitlerinden baş bitinin yerleşme ve çoğalmasına ayrıca diğer deri enfeksiyonları ve mantar hastalıklarının oluşması için uygun bir ortamdır. Bu yüzden özellikle vitamin desteğinin saç sağlığı açısın önemi çok büyüktür.
Bu yazımızda B grubu vitamin camiasında özellikle saç bakımında etkili özelliklere sahip olan B5 vitamini üzerinde duracağız.

B5 vitamini saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan vitaminlerdendir. En önemli etkisi saçın büyüme dönemini hızlandırması saç tellerinin sağlam olmasına yardımcı oluşudur.

B5 vitamini bu özelliği ile en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi kıl köklerine oldukça faydalı bir vitamindir. Saçlarda ise kuru yıpranmış saçların onarımında çok etkili bir vitamindir.

Boyalı Saçlarda B5 Vitamini

Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, pantenol, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin.

B5 vitamini bölgesel olarak kullanıldığında ciltten emilimi zaman aldığı kullanımında değişik metodlar gerekebilirken saç bakımında özellikle şampuanlarda daha rahat emilebilen provitamin B5 şeklinde bulunur ve saç kalitesine yönelik üretilen tüm şampuanlarda vardır.
Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur b5 vitamini yani d-panthenol bu zararı onarır. Genlle sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanır b5 vitamini. Özellikle saçtaki yıpranmaya çok iyi gelir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin e vitamini ve b5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanın.

B5 Vitaminiyle Hızlı Saç Uzatma


Saçların yapısını oluşturan keratinin,sistein ve sistin aminoasitlerinin vücutta sentezlendiği düşünülürse ;saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için Pro vitamin B5’in dışarıdan alınması gerekmektedir.

Saç, sakal, bıyık, kaş, kirpik gibi kıl köklerinin daha gürleşmesi ve hızlı uzaması için b5 vitamini kullanabilirsiniz. Daha çok biosulphure (kükürt), keratin, çinko oksit, b3 vitamini e vitamini ile birlikte bu tarz bakımlarda kullanılır b5 vitamini. Kıl köklerini besleyici, güçlendirici ve daha hızlı uzatıcı etkisi vardır.

Dökülen Saçlara B5 Vitamin Desteği


Vitamin eksikliği saç dökülmesi sorununa neden olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmamak ve saç dökülmesini ortadan kaldırmak için düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Saç dökülmesi gibi durumlarda b5 vitamini kullanılır. Dökülen saçların oluşturduğu kıl köklerini besleyici etkileri vardır. Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun neden bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunur bu yüzden b5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

B5 Vitamini İle Saç Uzatma Karışımı


Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilirsiniz. bunun için bir sulu çözelti hazırlayacaksınız;

1 yemek kaşığı su
Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)

Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize sürüyorsunuz. Çözeltinin günlük hazırlanması C vitamininin çabuk bozunan bir madde olması ve özellikle sulandırıldıktan kısa bir süre içinde kullanılması gerektiği unutulmamaılır.

B5 vitaminiyle birlikte diğer vitamin ve minerallerle yapacağınız saç uzatma kürü, oldukça çabuk sonuçlar verecektir. Sonuçta saçlarımızı oluşturan kıl kökleri yani foliküllerin daha sağlıklı uzamasını ve daha fazla çalışmasını sağlayan bir vitamin b5 vitamini. Saç uzatma teknikleri denerken bu vitamini es geçmek olmaz.

Konumuzla alakalı olra " B5 Vitamini ve Cilt Bakımı " başlıklı yazımızında sizlerin yararlanacağı bir yazı olduğunu düşünerek okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.