18 Haziran 2015 Perşembe

Cilt Bakımında A Vitamini

Cilt Bakımı ve A VitaminiVücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin gıdalar yardımıyla sindirilmesi son derece önemlidir. Cildimizin ihtiyacı olan vitaminlerin ağızdan alınması yerine, seyreltilip çeşitli karışımlarla cilde verilmesi vitaminlerin etkinliğini ve faydasını arttırır. 

Bu yüzden; çevre kirliliğinin ve buna bağlı gelişen olumsuz etkenlerin yarattığı zararlar, hem cilt sağlığı hemdesağlık açısından daha da dikkatli olmamızı gerektiren koşullar yaratmaktadır. 

Buna Bağlı olarak, Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık A vitaminli yağ ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor.


Cilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin adını okuruz, peki a vitamini ne işe yarıyor. İlk başta belirteyim ki a vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırıyor, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev gören a vitamini cildin dengesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Özellikle, a vitamini bileşikleri cilde direkt uygulanarak akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan oluşabilen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

A Vitamininin Bilinmeyen Anti-aging Etkisi


Özellikle kuru, yıpranmış, çatlamış ve olgun ciltler için kullanılabilir ve son dönem yaygın ve popüler olarak kullanılan ant-i aging amaçlı kozmetiklerin içerdiği etken madde "Retinol" isimli retinoik asit türevi olan bir çeşit a vitaminidir. A vitamini yağda çözünebilen bir vitamindir. 

Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.

Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cilt kırışıklıklarından, hamilelik çatlaklarına hatta sivilce tedavilerine varana kadar bir çok cilt probleminde kullanılabilecek A vitaminin özellikle yağ formunda olan ürünleri, etkili sonuçlarr yaratmaktadır.


Çatlak Tedavisinde A Vitamini Yağı


Hamilelik, kilo alıp verme, ağır sporlar gibi durumlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılı bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli işlev görür.

Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, a vitamini, c vitamini, glikolik asit kullanılabilrken, ileri ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca kullanılır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır.
Sivilcelerde A Vitamini Nasıl Kullanılır

Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.


A vitaminli Yağ İle Cilt Lekesi Giderme


Yazımızın başlarında A vitamininin yağda çözülen bir yapıya sahip olduğuna değinmiştirk. Bu formuyla uygulandığında cilde emilim hızının artması ve deri tabakalarına işlemsi açısından ideal bir uygulama olan A vitaminli yağ bakım uygulaması olarak etkili bir yapıya sahiptir.

Ancak, cilt lekesi, çatlak tedavileri ve tedavi süreçlerinde daha etkin bir yapıya kavuşması için c vitaminiyle güçlendirilmesi en makbul olan yöntemdir.

Bu sayede; cilt lekelerini oluşmadan önce a vitaminli yağ kullanılabilir. Özellikle melazma oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

A Vitaminli Yağ Nasıl Kullanılır


Kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz. Uygulama sıklığının  2 günde bir olmasındaki amaç,  yağda çözünen vitaminlerin cilt altında 48 saat içinde  etki gösteriyor olmasıdır.


Konumuzla alakalı olarak "Cilt Bakımı ve A Vitamini " başlıklın yazımıznda dikkate değer olduğunu özellikle vurgulayarak, iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.