13 Haziran 2015 Cumartesi

B3 Vitamini (Niyasin)

Niacin B3 Vitamini 


Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevidir. Saç ve cilt bakımında oldukça çok kullanılan bir vitamindir. B3 vitamini suda çözünen bir vitamindir. Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan niyasin 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında gereksinen bir vitamindir.
B3 vitamini B vitamini grubunun bir üyesidir. Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için yardım eder. B vitaminleri yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır.
B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

B3 Vitamini Yararları

Vücuda alınan b3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen bu vitamin, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkilere sahiptir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz bir vitamindir, ayrıca sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında çok faydalı bir vitamindir. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarının denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar.

B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini çokca kullanılan bir vitamindir. Ayrıca cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden faydalanabilirsiniz. Sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.

Niyasin çeşitli seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde önemli rol oynar. Ayrıca toksik maddelerin vücuttan atılması sağlar.

B3 Vitamini Eksikliği

B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına neden olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk hissi yoğundur, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir. Zaten vücut geliştirme sporları çalışanlar kas gelişimini arttırmak için bol b3 vitamini içeren tavuk eti tüketirler.
Niyasin eksikliği cilde etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışıkları cildi daha çok lekeler ve yaşlandırır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Ayrıca eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirli ruh hali gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar.

B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri olan bir vitamindir. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı karaciğere zararlıdır.

Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük olur. Niyasinin aşırı miktrada kullanımı ölümcül olabilir.

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler

Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.