15 Haziran 2015 Pazartesi

B3 Vitamini İle Saç Bakımı

Saç Bakımında B3 Vitamini

Suda çözünebilen bir vitamin olan Niyasin, kan damarlarını genişletip, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. 
B3 vitamini  saç bakımında da kullanılan bir vitamin özelliğine sahiptir. Saç derisi problemlerinde oldukça etkilidir. Saç bakımında saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef gibi problemlerle, saç dökülmesi ve saç uzatmak için kullanılır. Niyasin saç uzamasını sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterolün birikmesini engeller.

Yağlı Saçlara B3 Vitamini

Saç yağlanması sorunu için b3 vitamini saç derisinde yağlanmayı önleyici bir etkisi vardır. Çinko oksit, kükürt ile beraber kullanıldığında saç yağlanmasını büyük oranda azaltır. 200 ml lavanta suyuna ekleyeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit saç yağlanması sorununuza çözüm olacaktır. Bu karışımı duştan 10 dakika önce saç derisine uygulayınız. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz.

Seboreik Dermatite B3 Vitamini

Kronik hastalık olan seboreik dermatit en çok şikayet edilen saç derisi hastalığıdır. Saçlı derisinde kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetlere neden olur.
Seboreik dermatit de B3 vitamini oldukça yararlı sonuçlar vermektedir. 200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak bir solüsyon hazırlıyorsunuz. Bu solüsyonu çalkalayıp bir yemek kaşığı suyu alın, içine bir mercimek tanesi c vitamini (l ascorbic acid) ilave edin. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulur. saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derinizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı yıkayın ve sonra bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz. Önemli hatırlatma on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Sedefli Saçlara B3 Vitamini

Süreklilik gösteren bir deri hastalığıdır sedef. Mikrobik ya da alerjik bir hastalık değildir. Zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemleri vardır. Sedef, en sık saç derisi, diz ve dirseklerde görünür. Sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçı çevreleyen kalın kabukları soyulmaya çalışırken saçlarınız dökülebilir.
Saç derinizde sedef yani "psoriasis" rahatsızlığı varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar verir. Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.

Saç Dökülmesine B3 Vitamini

Saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır. Saç dökülmesi sorunlarında b3 vitamini kullanabilirsiniz. Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanınız. Bu karışımlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeltiden sonra üzerine sürünüz. Oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olacaksınız.

Saç Uzatmaya B3 Vitamini

B3 vitamini saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur, saç büyüme hızını arttırarak saçın bakımını sağlar.
B3 vitamini yani niyasin saç uzatmak için de kullanılabilir. Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı b3 vitamini, yarım çay kaşığı b5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı c vitamini, yarım çay kaşığı a vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı e vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı uzar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.