18 Haziran 2015 Perşembe

A Vitamini Nelerde Bulunur

A Vitamini Nedir


 Retinol, A vitaminin besin olarak alınan haline denir. Yani, Retinol A vitamininin aktif halidir ve yeşil yapraklı sebzelerle, sarı renkli meyvelerde bulunan beta karotenden elde edilir. Diğer bir değişle, besinlerle, pro-vitamin olarak beta karoten halinde alınır. 

Vücutta ince bağırsaklarda aktif hali olan retinol olarak emilir. Beta karoten, karaciğerde A vitaminine dönüşür.

A vitamini düzenli beslenen insanlarda eksikliği görülen bir vitamin değildir. Yağda çözünen ve depolanan bir vitamin olduğu için eksikliğine pek rastlanmasa da, a vitamini eksikliğinde gece körlüğü, kornea hasarı, diş ve kemik hasarları, cilt bozuklukları ve saç dökülmesi gibi durumlara neden olur.

A Vitamininin Bilinmeyen Faydaları


Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.

Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar. 


A Vitamini Çeşitleri


A vitamini karaciğer, balık, tereyağı, yumurta, yağlı süt gibi hayvansal gıdalarda fazla miktarlarda bulunur. Bitkisel kaynaklı gıdalar ise genellikler provitamin A aktivitesi gösteren karotenoidlerce zengindirler. Kayısı, havuç, domates gibi sarı renkli meyve ve sebzelerle kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, kereviz, marul gibi yeşil renkli sebzeler yüksek oranda provitamin A içerirler.

Retinoidler

Hayvansal gıdalardan alınan A vitamini “retinoid” olarak adlandırılır. Retinoidler, A vitamininin faydaları arasında sayılan güçlü bağışıklık sistemi ve inflamatuvar hastalıklardan korunmak için önemlidir. Retinoid formlar gebelik, doğum, sağlıklı büyüme, gece görüşünün gelişmesini, kırmızı kan hücresi üretimini ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu hastalıklarla veya durumlarla karşı karşıya olmasak da hepimizin A vitamininin “retinoid formuna” ihtiyacımız vardır.

Karotenoidler

Bitkisel kaynaklardan alınan A vitamini “karotenoid” olarak adlandırılır ve retinoidler gibi sağlığa benzersiz faydaları bulunmaktadır. A vitamininin “karotenoid formu” daha çok antioksidan ve iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Belirli karotenoidlerin sağlığa farklı faydaları vardır.

Vücutta A Vitamini Eksiklik Belirtileri


• Gece körlüğü
• Xerophthalmia ( korneanın anormal kuruması ve kalınlaşması = göz kuruluğu)
• Bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonlara elverişli hale gelme
• Akne (sivilce) oluşumunda artış
•Yorgunluk
• Diş, diseti ve kemiklerde deformiteler


Aşırılık ve Zehirlenme Belirtileri


• Karaciğer bozuklukları
•Mide bulantısı ve kusma
• Saç dökülmesi (saçlar çabuk kopar)
• Başağrısı
•Eklem ağrıları
•Dudak çatlamaları
•Saç kuruluğu
•İştah kaybı

Konumuzla alakalı olarak "Saç Bakımında A Vitaminli Yağ " başlıklın yazımıznda dikkate değer olduğunu özellikle vurgulayarak, iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.