18 Haziran 2015 Perşembe

A Vitamini Faydaları Nelerdir

A Vitamini FaydalarıA Vitamini, diğer adıyla retinol), bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.  A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir yapıya sahiptir.  Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

Bütün bu özelliklerinin yanında  A vitaminin faydalarını başlıklar halinde sıralayacak olursak kısaca şunlardan bahsedebilirz:

A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur.
    

A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.

A vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte, eksikliğinde derinin pullanması, akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin duraklamasını içeren büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük görülebilir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona daha açık hale gelir ve daha kolay hastalanır.

A Vitamini Yağı Faydaları


Yağda çözülebilen bir forma sahip olan A vitamini, özellikle cilr bakımı uygulamalarında vücudun  proteyin sentezini düzenlediği için saç ve tırnak uzatmada etlikili bir bakım ürünüdür.
Cilt bakım uygulamalarında a vitamini yağının kullanılması kolajen sentezini artırarak cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlarken, elestin lifleri güçlendirmesi sayesinde dolaylı bir anti-aging etkiside yaratmaktadır.

Kimyasal Peeling Sonrası A Vitamini Desteği


Glikolik asit ve Tca gibi cilt problemlerinin giderilmesinde uygulanan peeling uygulamaları sonrası soyulan deri katmanın altından gelen yeni deri oluşumunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan A vitamini yağı, elastin liflerinin onarılmasında yabana atılmayaca bir etkiye sahiptir.

Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Bunun yanında, cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

Kullanımı


Kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz. 2 günde bir kullanın dememdeki amaç bunlar yağda çözünen vitaminlerdir ve cilt altında 48 saat etki gösterirler.

Konumuzla alakalı olarak "Saç Bakımında A Vitaminli Yağ " başlıklın yazımıznda dikkate değer olduğunu özellikle vurgulayarak, iyi okumalar dileriz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.