15 Ocak 2015 Perşembe

Sivilce Çukurları ve İzlerinin tedavisinde TCA Peeling

Sivilce Çukur ve İzleri


Sivilce izleri, maküler tipte izler ve skar tipi izler olmak üzere iki çeşittir. Maküler tarzda izler; leke şeklindedir, daha kısa sürede iyileşme özelliği gösterirler ve daha kolay tedavi edilebilirler. Skar tarzı izler ise deriden çöküklük ve kabarıklıkla kendini belli ederler, daha geç iyileşirler.

Sivilce sonrası kalan bu izler, kişinin cilt yapısı, genetik yatkınlığı ve sivilcenin şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Cildinde ciddi sivilceleri olan kişilerin iz sorunu yaşama riskleri yüksektir. Sivilceler, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Sivilce İzi Tedavi YöntemleriTedavi yöntemleri açısından bir çok başlıkta ele alınabilcek sivilce izi tedavi uygulamalarını, kısa sıralamak gerekirse;  Dermabrazyon uyulaması ile cildin üst kısmının mekanik olarak aşındırılması , Dermal Dolgu işlemi ile özellikle çukurların doldurularak ciltle eşitlenmesi, Doku nakli ile küçük çaplı cerrahi işlemler ve Doku kaybından dolayı oluşmuş atrofik skarların tedavisinde kullanılan, yumuşak Doku Arttırımı işlemleri olarak klinik başlıklarda sıralanabilir.

Klinik uygulamar olarak bu işlemlerin her birinin zamansal ve maddi açıdan handikapları olmakla beraber, ciltte kalıcı başka izlere sebeb olabilmeleri ve kişiden kişiye değişen doku farklılıklarından kaynaklı sonuçları istenen kalitede sonuçlar çıkmaması sık rsatlanan durumlardandır.

Bu yöntemlerin dışında bitkisel kür ve peeling yöntemleride tedavi metodları arasında sayılırken çogu zaman bu uygulamalarında, sadece sivilcenin yarattığı tahribatı haifletmek amaçlı bitkisel terapi etkisine sahip olması ve kesin çözüm için yeterli olmaması uygulama amacına yetersiz kalmaktadır.

Ancak bu yöntemlerin dışında , son dönem artan vakalarla beraber bilinirliğide giderek artan kimyasal peeling uygulamarı, dikkatleri çekmektedir. Hem kişinin kendi başına yapabileceği basitlikte hemde cildin ve sivilcenin yapısına bağlı olarak derecelendirilebilen TCA kimyasal peeling yöntemi,oldukça sık kullanılmaya başladı.

TCA Peeling Nedir


TCA bir asit türüdür, genellikle cilt problemlerinin çözülmesi için kullanılır. Ciltte bir hasar oluşturarak soymayı ve cildin yenilenmesini amaçlar. Uygulandığı bölgede derinin üst tabakasını yakarak derinin soyularak yenilenmesini sağlar.

TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

Birazdan size tca kullanımını aktaracağım, ancak unutmayın ki her cilt farklı yapıdadır ve bu uygulamaları önce ufak bölgelerde deneyin, yazacaklarım tıbbi bir tavsiye değildir, sadece bilgilendirme ve tecrübelerimi yazıyorum.
 

TCA Peeling Nasıl Uygulanır


Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak çeşitli derecelerde kullanılabilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solisyonu seçmektir. Burada ilk uygulamalarda cildi zorlayacak yüksek oranlardan kaçınmaktır. Cildinizi tanımanız önemlidir. BU yüzden yüksek oranlı tca kullanmadan önce %15 gibi bir oranla cilt hassasiyetini gözlemeniz ve ona göre uygulama yapmanızdır.

Sivilce İzlerinin giderilmesinde kullanılacak TCA oranı genelde %15 ile %30 ortalamarında olurken,  ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak değişmektedir. Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, bir kaç kez üst üste sürülmeli ve toplamda 1 dakika beklenmelidir. Sonrasın bol suyla cilt yıkanmalıdır. Cildinizi yıkayacağınız bu su damacana suyu olursa daha iyi olur, çeşme sularında ciddi anlamda kireç ve klor mevcut.

TCA'yı tüm cildinize kullanmanıza gerek yok sadece problemli bölgeye uygulayabilirsiniz.

1-2 dakika içerisinde cildde oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cidin zorlanmaya başladığı noktada uygulamaya son verilmelidir.

Tca ayda bir sefer uygulanır. Tek uygulamayla cilt sorununuzu çözmesini beklemeyin sivilce çukuru ve izleri için 4-5 uygulama gerekecektir. Ekim ayı ile mayıs ayı arasında uygulamak her zaman daha mantıklıdır.

TCA Peeling Sonrası Yapılması Gerekenler

TCA uygulamasının ardından cilt bol suyla yıkandıktan sonra çinko oksit içerikli bir pişik keremi bölgeye sürülmeli veya bepanthol ile 10 gr çinko oksit ve 10 ml e vitamini karıştırılarak elde edilecek merhem cilde uygulanmalıdır. bu merhem oldukça kuvvetlidir. 

Peeling işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci önemlidir. Bunun için yukarıda yazdığım merhem ve madecassol kulanılabilir. bunları 6 saat aralıklarla cilde sürmek oldukça faydalıdır.

Burada bir başka husus tca dan sonra cilde başka bir şey sürmemek ve cildi korumak gerekir. Cildinizi güneş ışığından, ısıdan ve soğuktan korumanız lazım, cildinize oluşabilecek reaksiyonlardan dolayı özellikle soyulma bittikten 2-3 gün sonuna kadar çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi temizleyicilerle temizlik yapmayın. Bunların buharına maruz kalmayın.

Ayrıca cildinize limon sürmek, maske yapmak gibi şeylerden uzak durun. Zaten normal zamanlarda dahi cildinize limon sürmeyin, limon cildinizi daha fazla lekeler.

Sivilce izinin tamamen kaybolması sürecine kadar ayda bir uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda, cilt lekesi ve skarları ile sivilce lekeleri sorununun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamal, ama cildin yüksek oranlı asitlere maruz bırakılmasından kaçınılmalı asit oranları zmanla arttırılmalı ve en fazla %25 oranında asit kullanılmalıdır.

Sorularınız varsa yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.