15 Ocak 2015 Perşembe

Kimyasal Peeling ve Kimyasal Peeling Çeşitleri

Kimyasal Peeling Nedir


Kimyasal Peeling, cildin üst tabakasına doğal olmayan yani labaratuar ortamında hazırlanmış, kimyasal içerikli asitlerin dokunun en üst katmanı olan epidermis tabakaya uygulanması ile kimyasal yanık oluşturulması ve katmanlar halinde soyulmasını sağlayan işlemdir.  

Bunun için yüksek konsantrasyonlarda kimyasal peeling asitleri kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkarılması sağlanmaktadır. Belirli oranlarda derecelendirilebilen bu asit çözeltileri, cillte görünüm açısından rahatsız edici ve cilt sağlığı açısından tehlike arzeden oluşumların , asitin yakıcı etkisi socunda , canlı hücre dokusundan koparak kendiğinden atılması ilkesine dayanmaktadır. Ancak uygulamada etkin sonuçlar göstermesine rağmen , kullanılması esnasındada dikkatli olunması ve göz ardı edilmemesi gereken yanları ve cilt yapısına bağlı olarak olası bir takım yan etkileride mevcuttur. 

Bu noktada uygulanacak kimyasal peeling yöntemi seçilmeden önce cit yapısının hassasiye derecesi ve olası alerjik durumlar düşünülerek hareket edilmeli ve kullanımına hususunda da  dikkat edilmelidir.

Bu noktada; Aktif deri enfeksiyonu yaşanan dönemlerde ve açık yara varlığında kullanılamazken,  Son 6 ay içinde baş göstermiş agır akne yani iltihaplı sivilve tedavi süreçleri ve  Alerji, seboreik egzama, vüritik hastalıkların yaşandığı durumlarda kimyasal peeling uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Kimyasal Peeling Tedavisi


Kimyasal peeling yöntemleri, genel olarak, cildin doğal parlaklığını artırmakla beraber, yaşlılık belirtisi gösteren kırışıklıklar, güneş lekeleri, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişen derideki sivilce izleri ile dövme sildirme ve hamilelik çatlakları gibi cilt kusurlarının giderilmesinde tedavi edicidir. Aynı zamanda cilt dokusunun dışssal müdahalelere bağlı olarak maruz kaldığı tahribatların sonrasında oluşan iz ve leke gibi görüntüsü rahatsız edici oluşumların giderilmesinde de etkili tedavi edicidir.

Ölü doku hücrelerinin tahribata ugrattığı , Cildin nem oranını sağlayan kolajen dengesi ve lifleri haretlendirerek , soyulmanın ardından gelen yeni deri oluşumuyla dokunun kendini yenilemesini sağlayan kimyasal peeling uygulamalarıyla, lekelerin ve derilerin üst tabakasında yer alan kabartıların azalmasına yardımcı olur. Akne tedavisinde diğer tedaviler ile birlikte uygulanabilir. Kuru ve kaba cilt yapısını kolajen artışını sağlayarak yeniler.

Kimyasal Peeling Çeşitleri


Bitki-meyve özlerinide bulunan asidik bileşiklerin fermante edilerek uğradığı bazı klinik işlemler socunda edle edilen asitler olarak; salisilik asit, laktik asit, glikolik asit, mandelik asit peelin türleri ve Trikloroasetik asit (TCA) olmakla beraber, Kimyasal Peeling çeşitlerini iki ana katagoride ele alabiliriz.

Glikolik, Laktik, mandelik ve salisilik asit gibi asitler, çogu zaman destelize su yada doğal esansiyel sulara belirli oranlarda karıştırılarak tonik uygulamarı ve krem kürleri yöntemiyle cilt bakımında da sıklıkla kullanılır, yani bu asitlerle düşük konsantrasyonlarda cilt bakımı yapılabilir ama TCA sadece kimyasal peeling amaçlı kullanılır.

Uygulanacak peeling yöntemine ve peeling türüne ancak cilt yapısının özellikleri düşünülerek karar verilmelidir. Bu durumun kimyasal peeling uygulamasından başarılı sonuç almak için ön şart olduğu unutulmamalıdır.

Kimyasal Peeling Sonrası


Kimyasal Peeling uygulamarında , asit içeriği yoğun olan peeling uygulamaları yaratacağı doğal etkiler itibariyle, kuruluk, kızarıklık, kararma ve beyazlanmalar dahilinde gerginlik hissi yaratabilir, cildin yapısına bağlı olarak nadiren de olsa alerji gibi etkileri görülebilmektedir.

Bu gibi durumların önününe geçerek cilt dengesinin korunması ve peeling sonrası ölü derinin altından gelen yeni derininde sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla vitamin ve mineral katkılı içeriklere sahip krem ve solüsyonlar kullanmalıdır. Örneğin en faydalı merhem karışımı bepanthol kremin içerisine ilave edilecek 10 ml e vitamiin ve 10 gr çinko oksittir.

Kimyasal Peeling Sonrası Cildinizi Koruyun


Kimyasal Peeling uygulaması sonrası, deri güneş yanığına eğilimli hale gelebileceğinden uygulama hangi mevsimde olursa olsun, güneşten hem fiziki hem de kimyasal koruyucularla korunulması zorunludur.

Ölü derinin atılması sürecinde iyileşme;  peelingden sonra soyulma olur ve ortaya ince, kolay zedelenen bir deri çıkar. Bu açıdan soyulmann kendi kendine gerçekleşmesi ve kabuk atması gerektiği unutulmamalı , asla kendiniz soymaya kalkmamalısınız. Uygulamanın yapıldığı bölgenin ,  tahriş olmasına neden olabilecek sürtünme, ovuşturma gibi eylemlerden uzak durulmalıdır.

Cildinizi ısıya ve ışığa karşı korumalısınız, sıcaklardan ve soğuklardan sakınmalısınız. Ayrıca cildinizi çeşitli maddelerin buharına maruz bırakmamalısınız. Örneğin çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi maddelerle temizlik yapmamalısınız. Ayrıca sigara dumanından cildinizi korumanız lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.