15 Ocak 2015 Perşembe

Kadınlarda Genital Siğil – HPV

Kadınlarda HPV


Son yıllarda adını sıklıkla duyar olduğumuz cilt hastalıkları arasında adından enfazla söz ettiren, genital siğil sorunu artık herkes için potansiyel bir tahlike arz etmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kenserine sebeb olmadaki ihtimali çok yüksek olan genital siğiller, basit bir takım önmelerle korunulabilirken, erken teşhis ve tedavi sayesinde de kısa zamanda sorundan kurtulmak mümkün.

Bu yazımızda kadınlarda genital siğil hastalığının bulaşme , belirti ve tedavi yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizler için yararlı olacağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Kadınlarda Genital Siğil


Hpv ( humman papilloma virüs), bir siğil hastalığı olarak bilinen ancak kendi katagorisinde 100 den fazla türevi ve etkinlik biçimi gösteren, siğil hastalıkları içerinde,  görüntüsü anlamında en rahatsız edici ve özellikle kadınlarda ”Rahim Ağzı Kanseri” ne sebebiyet vermesi nedeniyle en tehlikeli siğil hastalığıdır.

Hpv ‘nin en önemli ve dikkat eedilmesi gereken yanının virüsün metabolizmadaki kuluçka evresinin uzunluğu ve genitalbölge olarak nitelendirilen, cinsel organların üzerinde yada yakın çevresinde ortaya çıkması olarak dikkat çekmektedir.  Tedavisinin zorluğu ve gereken hassasiyetin gösterieledi durumlarda yeniden nüks etmesi ise Hpv yi, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar katagorisinde başlı başına ve en önemlilerinden biri haline getirmektedir.

Yazımızın başlığında belirtildiği gibi, Hpv hastalığının neden kadınlar için daha tehlileli ve hatta ölümlerle sonuçlanabilen bir hastalık türü olduğu sorusu ise Rahim ağzı kanseri olarak bilinen "SERVİKS" kanser türüne çok hızlı bir şekilde evrilen, tetikleyici unsur olmasıyla açıklanabilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri


Her ne kadar Genital Siğil – Hpv,  Rahim Ağzı Kanseri’nin en önemli tetikleyeni olarak belitiliyor ve bu hastalığında tek nedeninin kadınlardaki cinsel aktivitenin kendisine bağlanıyor olsada, bu yaklaşımın kesinlikle hatalı ve art niyetli yaklaşımlar olduğunu belirtmek gerekir.  

Hpv virüsünün taşınması ve doku hücrelerine nüfüz etme süreci, virüsün günümüzde bilinçsizlik ve devamında gelişen tedbirsizlikler sonucunda, gündelik hayatta özellillikle hijyenin kritik önem taşığı yerlerden bulaşmasıda kuvvetle muhtemeldir. Ancak bu durum Hpv’nin önemli ölçüde cinsel ilişki ile bulaştığı gerçeğinide değiştirmemektedir.
 
Serviks yani rahim ağzı kanseri'nin ilk kuçka döneminde pek fazla şikayet olmayabilir. Çoğu kadın, hastalık iyice ilerleyip başka organların çalışmasını engellemeye başlayıncaya kadar hastalığından habersizdir. Erken evrelerinde bile ağrı şikayeti olmayabilir. Genellikle ilk şikayetler ilişki sonrasında olan lekelenme tarzındaki kanamalardır. (“Postcoital kanama”)

Kanser hücreleri rahim ağzı bölgesinde oluştuktan sonra yıllar içersinde yavaş bir şekilde ilerleyerek etraflarındaki normal hücreleri ve dokuları da kansere çevirecek şekilde büyür. Belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ancak rahatsızlıklar başlar.

Rahim ağzı, rahimin vajinaya açılan boyun kısmıdır. servikal kanser türü jinekolojik kanser türleri içinde 2. en sık karşılaşılan kanser türü olup, displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlayarak prekanseröz olarak adlandırılan ileri sfhasına geçer. Şikayetler oluşunca genelde kanser hücreleri geniş bir alana yayılmış olur. hatta daha da ilerleyen süreçlerde, Rahim ağzı kanseri uzak organlara da atlar  genellikle karaciğer, akciğerler, beyin , kemikler,tü bezleri , dalak ve pankreas ta ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Erken Teşhisin Önemi ve Tedavi Yöntemleri


Geçmiş dönemlerde, hastalığın yaş olarak karşılaşıldığı aralık genellikle 40 – 45 yaşlar iken virüsün yayılma biçimlerinin artması, hastalığın ileri yaşlarda ve daha erken yaşlarda da hatta gebelikte de görülebilmesi mümkündür. Smear testi adı verilen ve özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kritik önem taşıyan test yetişkinlik dönemine girmiş her kadının periodik aralıklarla yaptırması gereken bir test iken,   Erken tanı konulan servikal kanserli hastaların % 95’inden fazlasının bu yöntemle iyileşebildiği unutulmamalıdır. Servikal kanserin bu yüzden erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Cinsel açıdam aktif kadınların yıllık olarak smear testi yaptırmaları serviks kanserinin erken tanısı açısından hayati önem taşımaktadır. Smear testinin kanser açısından pozitif çıkması durumunda ise, kesin tanı için seviksten biopsi alınması gerekmektedir. Biopsi işleminin rahim ağzını bir mikroskop gibi büyüten “kolposkop” denen cihaz eşliğinde yapılması daha uygundur.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri


Regl kanamasının sık ve düzensiz olmaya başlaması, kanama miktarının fazlalaşması, adet arasında lekelenmeler meydana gelmesi ve menopoz sonrası görülen kanamalar, uzmanlar tarafından kadın üreme organı kanserlerinden birinin habercisi olarak nitelendiriliyor. Bu durumda hemen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Tedavi yöntemleri noktasında smear testinin ardından rahim ağzı kanserinin boyutu ve sürecine dönük tanı tedavi yönteminide belirlemektedir. Eğer erken teşhis söz konusu ise bu tip durumlarda tıbbi tedavileri destekleyecek bitkisel kür ve solisyonlardan bahsetmek mümkündür. Ancak , kimyasal uygulama olarakta bilinen hefif çaplı asit uygulamalarıda sorunun önemli ölçüde çözümü için olanak sağlamaktadır.

Genital Siğilin Tedavisi ve  TCA uygulaması


Genita Siliği hastalıklarında, TCA-Kimyasal Peeling ile dokunun asit yadımıyla yakılması ve kabuk attırılması yöntemi siğilden kurtulmak mümkündür.  Asit uygulamalarının sayısının arttırılması ile derinin katmanlar halinde soyulmasını sağlayacak TCA uygulamasıda, her ne kadar pek bilinmesede etkin sonuçlar çıkarmaktadır.

Triklorasetik asitin’in kısaltması olarak bilinen TCA, asidik yapısıyla uygulandığı bölgede asit derecesine bağlı olarak dokuyu soyar. Eğer uygulanacak bölge vajina yada penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına temas etmemesi sağlanmalıdır.

Ancak itinalı bir uygulama ile genital bölgelerede kullanılabilecek bir asit olan TCA ( bu noktada % 60 ortalamarında derecelerden bahsetmek mümkündür) Çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri, e vitamini ve niyasin yani B3 vitaminin saf formları yada içinde yüksek oranda bulunan solisyonlarla desteklemek gerekmektedir.

Yazımızın sonuna gelirken, çalışmamızdan yararlanabildiğinizi umuyor konuyla alakalı diğer yazılarıma da göz atmanızın faydalı olabilir. Özellikle tca uygulamaları için kimyasal peeling yazıma bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.