15 Ocak 2015 Perşembe

Hamilelik Çatlakları ve Tedavi Yöntemleri


Cilt Çatlakları


Hamilelik döneminde yaşanan metabolizmadaki radikal değişikler hamilelik çatlaklarının oluşumunda en belirleyici süreçlerdir. Bu çatlaklara genelde cilt çatlakları denilir ve kilo alıp verme gibi durumlarla da ortaya çıkabilirler. Hormonal olarak ostrojen dengesinin aşırı yükselmesine bağlı olarak gelişebilen cilt çatlakları, özellikle dikkat edilmesi gereken beslenme sürecinin ihmal edilmesine bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik Çatlakları


Hamilelik çatlakları cildimizdeki kolajen ve elastin tabakasındaki yırtıktan dolayı oluşur. Bu tarz çatlakların oluşmadan önlenmesi oluştuktan sonra giderilmesinden çok ama çok kolaydır.

Kimi durumlarda başlangıç süreçlerinde kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve E Vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 (bepantenol) yada B3 (niyasin) ve a vitaminli yağ gibi vitaminlerle terapi edildiğinde çatlağın gelişmesinin önüne geçilebilirken, cildin ve çatlağın yapısına bağlı olarak çatlak tamamende yok edilebilmektedir.
Ancak hamilelik süreçlerinde biolojik yapının sürekli değişime maruz kalması ve hormonal değişimler çoğu zaman ortaya çıkan çıkan çatlağın bahsi geçen bitkisel yağ ve vitaminler kullanılsada geçmesi çoğu zaman mümkün olamamakta ve daha etkili tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Hamilelik çatlaklağı ciltte bulunan kollajen ve elastin tabakasının zayıflaması sonucu açığa çıkan beyaz izlere verilen isimdir. Hamilelik çatlağı olarak adlandırılan bu durum gebelik döneminde görülebileceği gibi, kilo alıp verme, diyetler, gelişim dönemi ergenlik vb. vücut geliştirme sporlerı yapanlar ve genetik nedenlerle görülür.

Hamilelik Çatlağında Yapılması Gerekenler


Hamilelik çatlağı ciltte ilk olarak hafif kızarıklıklar ve pembelikler olarak belirir ve zamanla beyaz renkli çizgiler olarak ortaya çıkar. Hamilelik sürecinde devamlı olarak vücudun düzenli olarak izlenmesi gerektiğinden, çatlakların farkına varmak bu anlamda kolaydır.

Çatlağın hamilelik sürecinin ilk evresindede kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve E Vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 (bepantenol) yada B3 (niyasin) ve en önemlisi ciltte kolajen ve elastin artışını sağlayan c vitamini ve a vitamini gibi vitaminlerle bakımı yapılmalı nazikçe masaj yöntemiyle çatlağın olduğu bölge nemlendirilmelidir.

Bu uygulamanın kolajen ve deri liflerinin hareketlenmesi sağlayarak,  ciltte canlılığın artması, hücre dokularının ve kan dolaşımının hızlandırılmasıyla, çatlağın gelişmesinin önüne geçilebilir ve cildin yapısına bağlı olarak çatlak tamamende yok edilebilmektedir.

Hamilelik Çatlağı Tedavisi


Hamilelik çatlaklarında bir dizi tedavi yöntemi mevcuttur. Lazerle çatlakların yakılması, çatlağın yapısına bağlı olarak değşen dalga boylarıyla gerçekleştirilirken, dermabrazyon ve dermaroller gibi yöntemlerde, cildin aşındırılmasına bağlı olarak çatlağın yok edilmesini amaçlar.

Klinik yöntemlerin dışında , çatlak tedavilerinde uygulama basitliği ve ekonomik kolaylıklar sunduğu varsayılarak önerilen krem ve jel ürünlerinin, her insanın cilt yapılarının farklılık arzettiği gerçeğinden uzak ve piyasaya dönük amaçlar güdülerek yapılan ürünlerdir ve genelde bir işe yaramazlar.

Ayrıca bir diğer klinik uygulama olan (aslında evde de uygulanabilir) kimyasal peeling uygulaması başarılı sonuçlar vermektedir. Kimyasal peeling uygulamaları hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.


Çatlak Tedavisinde Kimyasal Peeling


Cildin tabakalar halinde soyulmasını sağlayarak, çatlak olan bölgeleri deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling uygulamarında öne çıkan en etkili yöntemin TCA-Kimyasal Peeling yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Trichloroacetic acit olarak TCA epidermis tabaka olarak derinin alt kaltmanlarında yani esas çatlagın oluştuğu yeteriz kalmış kalojen ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlayarak , hem yakma işlemiyle ölü derini tabaka halinde cillten aılması sağlar hemde hareketlendirği hücre dokusunu yeni deri oluşumu olrak cildin üst tabakası olan epidermis tabakaya taşır.

Çatlak Tedavisinde TCA Nasıl yapılır


Vücudun ten rengi ve cildin hassasiye yapısına göre derecelendirilen TCA asit çözeltisi, çatlaklar için genelde %40 oranda kullanılır. Asit çatlakların olduğu bölgeye kulak çubuğu yardımıyla sadece çatlakların üzerine sürülür. Ciltte 1 (bir) dakika bekletilir. İlk uygulama için de %30 civarı bir asitle yaparsanız çok daha iyi. konrollü soymalar yapın. Cildinizdeki çatlakların tca uygulamasına vereceği tepkimelere bakmalısınız.

TCA çözeltisinin tene temas anından itibaren uygulama süresinin 2 dakikayı geçmemesini sağlayın. Sonrasında bol suyla yıkayın. Ardından bepanthol, madecassol, 10 ml e vitamini, 10 gr çinko oksit karıştırarak hazırlayacağınız bir merhemi bölgeye sürünüz.

Cildinizi uygulama sonunda güneşten, ısı ve ışıktan korumalısınız. Ayrıca Kimyasal peeling yapılan bölgedeki deriyi kendiniz soymaya kalkmayın. Bırakın kabuk kendi kendine atsın. TCA soyulduktan 3-4 gün sonra, cildinize %10 glikolik asit ve a vitaminli yağ ve c vitamini uygulayabilirsiniz. Bu bakım cildinizdeki kızarıklığın geçmesini geciktiriyor. 

Ancak kızarıklık kolajen ve elastin tabakasındaki yenilenme anlamına geliyor, ancak aşırı bir kızarıklık olursa bakımlardan glikolik asiti çıkarıp sadece c vitamini bakımı yapabilirsiniz. 

Cilt çatlakları için tca kullanacaksanız 12 ay kadar sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın, çatlak giderilmesi zor bir durumdur. Cildinizi fazla yormadan çatlak bakımı yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.