22 Aralık 2014 Pazartesi

Yüzeysel Mantar HastalıklarıYüzeysel Mantarlartibbitedavi.com olarak sizin için mantar hastalıklarını inceledik. Özellikle yüzeysel mantar hastalıkları en çok görülen mantar hastalığı teşhisidir, bu tarz yüzeysel mantarlar için hijyen çok önemlidir.


Yüzeysel mantar hastalıkları dermatoloji polikliniklerinde ve 1. Basamak sağlık kuruluşlarında en sık karşılaşılan dermatolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle tanı ve tedavisi toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir.


Mantar ve HijyenHastalıkları tek tek incelemeye geçmeden kişisel hijyen kurallarına (terlik, ayakkabı, tarak gibi ürünlerin kişisel kullanımına dikkat edilmesi; cami, kışla, yatılı okul, yüzme havuzu, spor salonu gibi ortak yaşam alanlarında başkalarının eşyalarının kullanılmaması; parmak araları, kasık gibi bölgelerin kuru ve temiz tutulması) dikkat edilmesi mantar hastalıklarının oluşmaması için son derece gereklidir.


Ayrıca diyabet gibi bazı hastalıklarda mantar daha fazla görülebilmektedir. Steroid kullananlarda yüzeysel mantar enfeksiyonları daha sık görülmektedir.
Mantar Hastalıkları


Tinea PedisAyaklarda görülen mantar enfeksiyonudur. 3 türü vardır bunlar


1) Interdigital tip ayak mantarı


En sık görülen tiptir. Parmak aralarında çatlaklar, kızarıklıklar, kaşıntı bazen de akıntı ile karakterizedir. Bu tipin biraz daha deri altına doğru ilerlemesi ile ülseratif tip oluşabilir. Ayrıca parmak aralarına mantar hastalığının üzerinde bakteriyel enfeksiyon oluşması İnfekte Tinea pedis adı verilen oldukça ağır bir klinik tabloya neden olur.


2) Kronik hiperkeratotik veya kuru tip ayak mantarı


Hafif kızarık bir zemin üzerinde özellikle ayağın dış yan yüzeyinde ve topuklarda ince beyaz çizgilenme şeklinde görülür.


3) Veziküler tip ayak mantarı


İçi sıvı dolu küçük kabarcıklar ile karakterizedir. Bazen bu lezyonlar ilerleyip daha büyük şişliklere neden olur, bu şişlerin patlamasıyla da erozyonlar ortaya çıkar.


Tinea Manum


Avuç içlerinin kronik mantar enfeksiyonudur, genellikle tek elde (daha çok kullanılan elde) ve tinea pedis ile birlikte görülür. Bu durum Celal Muhtar hastalığı olarak ta bilinir. Sıklıkla iyi sınırlı, hiperkeratotik, palmar çizgilerde daha belirgin beyaz pullanma şeklinde görülür.


Tinea Cruris


Kasıkların kronik mantar enfeksiyonudur. Genellikle kasıkların her iki tarafında kenarları hafif kabarık olabilen, koyu kırmızı, kahverengi renkte üzeri kabuklu olabilen geniş ise ortadan iyileşme gösterebilen oldukça kaşıntılı bir klinik görünüm arz eder.


Tinea Corporis


Gövde, kol ve bacakların yüzeysel mantar enfeksiyonudur. Tek yada çok sayıda, küçükten-büyüğe ortadan iyileşme gösterebilen, kenarları hafif kabarık, dışa doğru ilerleyen kırmızı-kahverengi üzeri pullanmış alanlarla karakterizedir.


Tinea Facialis


Yüzde görülen iyi sınırlı yama tarzı yada plak tarzı kızarık ve pullu bir lezyondur. Genellikle asimetriktir.


Tinea Capitis


Saçlı derinin çocuklarda görülen mantar enfeksiyonudur.


Tinea capitis süperfisiyalis saç mantarı


Genellikle yuvarlak, üzeri beyaz pullarla kaplı, hiperkeratotik, saçların kırılması ve dökülmesine bağlı açık bir alanla karakterizedir.


Kerion saç mantarı


Üzerinde çok sayıda püstül olabilen, saç kaybı ile bilinen ve büyük, oldukça ağrılı inflamatuar bir tümör varlığıyla görülür. İyileşme skatris bırakarak olur. Saç kaybı olur.


Favus Saç Mantarı


Sarı, kalın, yapışık krutlar (Skutula) ile karakterize, uzun süreli, yaygın saç kaybına yol açan, saçlı deride bozulmalara

yol açan tipidir.


Tinea Barbave


Bıyık ve sakal bölgesinin papül, püstül, nodüllerle karakterize mantar enfeksiyonudur.


Tinea unguium


El ve ayak tırnaklarının genellikle kronik mantar enfeksiyonudur.


Eğer mantar enfeksiyonuna yakalandığınızı düşünüyorsanız, tedavisi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor.


Yazımız burada bitiyor, sizde görüş ve yorumlarınızla yazıya katılabilir, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.