28 Aralık 2014 Pazar

Yükseklik Korkusu - Akrofobi

Yükseklik Korkusu - AkrofobiAkrofobi, yüksek bölgelerden korkma olarak isimlendirilir. Sürekli uçma korkusu ile karıştırılsa bile, akrofobi genel bir korku türüdür. İngilizce "high anxiety - acrophobia" olarak bilinir.


Fobinin derecesine bağlı, akrofobik bir insan binanın yüksek katında bulunmaktan merdiven tırmanmaya kadar yüksek ile alakalı birçok durumdan korku duyabilir.

Akrofobi BelirtileriBu fobi bazı durumlarda baş dönmesi ile karıştırılabiliyor. Akrofobinin insanda oluşturduğu his baş dönmesi gibi olabilir.


Fakat yükseklik korkusunda oluşan durum baş dönmesinden farklı olur. İnsan yükseğe çıktığı zaman önce panikler ve çevresinde tutunabilecek bir şey arar. Kendi denge duygusuna hiçbir zaman güvenmez.


Böyle bir durumda insan genelde acil bir şekilde aşağıya inmek ister, dört ayağı üzerinde emekler veya diz üstü çöker.


Genel açıdan fiziksel ve duygusal tepkileri diğer fobilere benzer. Aşırı terleme, titreme, ağlama, bağırma ve kalp çarpıntısı en fazla görülen durumlardır. İnsan dehşete kapılır, hareket edemez ve sağlıklı düşünemez.

Akrofobi Nedenleri
Araştırmalara göre bireylerin genellikle yüksekten tedirgin olmalarının normal bir durum olduğunu gösterir.


Yapılmış bir deneye göre, emeklemekte olan bebeklerin anneleri çağırmasına karşın yüksekte yer alan cam paneli geçmeyi reddettiği görülmüştür.


Bu yüzden akrofobinin evrimsel yaşamda kalma mekanizmasının kısmen yerleşen bir parçası olduğu düşünülür. Normal korku tepkisinin, fazla reaksiyona dönüşmüş durumu olarak kabul görülür.

Akrofobi TedavisiBilişsel davranış terapisi en fazla kullanılan tekniktir. Kişiyi aşama şama veya aniden oluşan korku durumuyla karşı karşıya bırakan bu yönteme sürekli başvurulur.


Bununla birlikte insana, paniği durdurup, fazla duygusal tepkilerini kontrol edebileceği metotlar gösterilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.