28 Aralık 2014 Pazar

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon

Hipertansiyon Nedir
Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı demektir. Kan basıncı, kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınçtır. Yaş, cinsiyet, ırk, fiziksel durum (istirahat, efor gibi) kan basıncını etkiler.

Hipertansiyon sessiz katildir. Hiçbir belirti olmadan ortaya çıkabilir. Bulunan bulgular yan belirtilerdir. Bu belirtilerin olması tansiyonun şiddetini artırır. Eğer hipertansiyon varsa bu tansiyon huysuz eşe benzer o sizinle geçinmek zorunda değil siz onunla geçineceksiniz. Hipertansiyon varsa onunla yaşamayı önlemek gerekiyor. Sinirlenince çıkan tansiyon hiper tansiyon hastalığı değildir. Tansiyonu 15 gün de bir ölçmek gerekiyor.Hipertansiyonun Belirtileri


Yorgunluk, bulantı, görme bozuklukları, fazla terleme, ciltte kızarma ve solukluk, burun kanaması, endişe ve sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulaklarda çınlama ve uğultudur.

Enseye giren ağrı ve yukarıya doğru çıkmasıdır. Gerginlik baş ağrısı bu şekilde oluşabilir. Bu durumda tansiyon yükselmesi görülebilir.

Tansiyon 15 gün düşmüyorsa hastalıktır.

Tansiyon sabah kalkınca yarım saat sonra ölçmek gerekiyor.

Tansiyon İlaçları Kilo Yapar Mı


İlaçlar yapmaz ama beslenmeye spor yapmaya özen göstermek gerekiyor. Düzenli olarak yrümek gerekiyor. Günde 10 bin adım atmanız gerekiyor.

Kendimize önem vereceğiz temizliğe harcanan önem kendi vücudumuza vermemiz gerekiyor.

Hipertansiyonun Riskleri


Stresin sebebi gelecekteki olaylardır. O yüzden geleceğe veya geçmişe takılıp bugünü yaşamayı unutmamalı. Hipertansiyon ciddi bir durumdur, tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabilir. Kalbi zorlayarak kalp yetmezliğine ve damarları zorlayarak damar sertliğine yol açar. 

Hipertansiyonlu hastalarda beyin kanaması, felç, koroner arter hastalığı, ani ölüm, kalp krizi, ritm bozuklukları, böbrek yetmezliği ve retinopati (görme bozukluğuna yol açan göz bozukluğu) sık görülür.

Yüksek tansiyon bunama nedenidir.

Tansiyonu dengeli düşürmek gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.