22 Aralık 2014 Pazartesi

Vitaminler ve CiltVitaminlerin Cilt Bakımındaki ÖnemiCilt bakımında vitaminlerin önemini anlattığımız yazımızda c vitamini, b vitamini, a vitamini, e vitamini ni aktaracağız iyi okumalar.

C vitamini
Cilt için hayati bir önem taşır. Kolojen liflerin yapı taşlarını oluşturur. Derinizde ve dokularınızda aşırı renk artımını kontrol eder. Serbest dolaşan radikalleri temizler. Kılcal damarların daha güçlü olmasını sağlar. Cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlar. Cildin sahip olduğu bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildiniz daha parlak ve canlı olur. Ascorbic acid veya L- Ascorbic acid olarak adlandırılan c vitamini toz haldedir. Her gün çok az miktarda c vitamini ile tonik hazırlanarak kullanılabilir.

A vitaminiCilt için çok yararlı olan A vitamini cilde birçok özellik kazandırır. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sayabiliriz. Cilde elastikiyet yani esneklik kazandırır. Cildin tam nemlenmesini sağlayarak esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. Yaşınız ilerledikçe ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin geri dönmesine yardımcı olur. Yüzünüzde kırışıklıkların oluşmasını engeller oluşan çizgileri yumuşatır.

E VitaminiAlfa tochapherol olarak da bilinen e vitamini çok iyi bir antioksidan olarak cildinizi ve saçlarınızı besler. Özellikle kırışıklık karşıtı bakımlarda ve cilt yaralarında kullanılabilir. Saf e vitamini koyu kahverengi kıvamındadır. Alfa tokaferol olarak adlandırılan e vitamini bir çok kremin yapısında bulunur.

B vitaminiBir çok çeşidi bulunan ve vitamin gurubunun en bilindikleri niacin, d panthenol, biotin dir. BU vitaminler cilt ve saç bakımında oldukça etkilidir. Saf D-panthenol, yani pro vitamin b-5 oldukça iyi bir cilt ve saç bakım vitaminidir. B-5 vitamini ciltte temkinli kullanılmalıdır, uzun süreli kullanımda ciltte tüylenme yapabilir. Niacin ise b3 vitamini olarak bilinir ve sivilcelerde çok etkilidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.