24 Aralık 2014 Çarşamba

Vejetaryen Beslenme Şekli


Vejetaryen


Bu yazımızda sizlere vejetaryen beslenmenin özellikleri vejetaryen çeşitleri ve vejetaryenlerin dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz iyi okumalar. Vejetaryen kelime anlamıyla et yemeyen demektir. Et, tavuk, balık, yoğurt, süt, yumurta tüketmeyenlere vegan, süt içenlere lakto vejetaryen, et tüketmeyip sadece yumurta tüketenlere ovo vejetaryen, kırmızı et tüketmeyip sadece beyaz et tüketenlere semi vejetaryen, sadece yumurta ve süt tüketenlere lakto ovo vejetaryen denilmektedir.


İnsan vücudu yapı itibariyle bütün besin gruplarından ihtiyacı ölçüsünde almak durumundadır ve özellikle hayvansal gıda tüketmeyen vejetaryen kişilerin beslenmelerine daha da özen göstermesi gerekmektedir.


Vejetaryen Beslenme


Vejetaryenler basit karbonhidrat tüketiminden kaçınılmalıdır, içeriğindeki hem yetersiz besin öğeleri hem de hızlı kilo artışını tetiklemesi nedeniyle kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Vejetaryenlerde protein eksikliği görülebilmektedir,bitkisel kaynaklı proteinleri gün içerisinde bir öğünde muhakkak tüketmelidirler. Kuru fasulye, barbunya, yeşil mercimek, nohut, soya fasulyesi eğer vegan değillerse yoğurt ile birlikte tüketilmelidir.


Yumurta tüketebiliyorlarsa her gün 1 adet yumurtayı ya kahvaltıda yada sebze yemeği içerisinde veya salatada tüketmelidirler. Veganlarda sıklıkla görülen kalsiyum ve demir eksikliğini önlemek için bol yeşil sebze tüketilmeli, kuruyemişlerden destek alınmalı, sebze içerisine ve yemeklere soya ilave edilmeli. Süt içmeyen veganlar da yine sütün yerine soya sütü tüketmelidir. Soya, tüketimi açısından çok tartışılan bir besindir ama vejetaryen beslenmesinde tüketimi önerilmektedir. Özellikle zenginleştirilmiş soya ürünlerini tercih edilmesinde fayda var.


Kuruyemişler zengin protein içeriğiyle gün içerisinde bir ara öğünde yer almalıdır. Her öğünde salata veya söğüş sebze yer almalıdır, sebzeleri pişmiş olarak değil daha çok çiğ tercih etmek ve içerisine yeşil biber, limon suyu ve domates eklemek önemli. B12 eksikliği vejetaryenlerde sık görülen bir durumdur gerekirse gıda takviyesi almaları lazımdır.

Vejetaryenlerin Tüketmemesi Gerekenler


Kepekli ve mayalanmış ekmeklerden uzak durulmasında fayda var. Vejetaryenlerde görülen mineral eksikliklerini tetikleyici özelliği vardır. Çay ve kahve tüketimini sınırlandırmak demir eksikliğini önleyecektir, özellikle yemekten hemen sonra içmeyin. Vejetaryenlerin aşırı kahve içmeleri bünyelerine zarar verecektir, aşırı kahve içmekten kaçınmalıdırlar.


Eğer vejetaryen bir beslenme alışkanlığınız varsa sağlığınız için oldukça dengeli beslenmelisiniz. Çeşitli besin guruplarından düzenli beslenmek bu alışkanlığınızı vücudunuz lehine uzun bir yaşam için kullanabilirsiniz.


Vejetaryen beslenme ile ilgili düşünce deneyim ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilir yazının daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.