28 Aralık 2014 Pazar

Ulserasyon - Piyoderma Gangrenosum

Piyoderma GangrenosumAlttaUlceration - pyoderma gangrenosum yatan ciddi bir sistemik hastalık sonucu ortaya çıkan nadir bir ülse­ratif rahatsızlıktır.

Klinik ÖzelliklerGenellikle akut olarak yangılı morumsu bir nodul, korkutucu bir şekilde hızla yayılarak ülser haline gelir. Ülser karakteristik olarak mavi-leylak benzeri renkte olup, sınırları belirsiz bir şekildedir. Bu gibi lezyonlar, yemek tabağı ölçülerinde ve hatta daha büyük olabilirler. So­nunda ülser boyutları sabit hale gelir ve sonra kendiliğinden iyileşebilir. Bazı hastalar birden fazla ülserlere sahiptir ve bu hastalıktan dolayı kaybedilebilir. Lezyonlar tekrarlayabilir veya sessiz bir dönem sonrası yeni­leri oluşabilir.

EtiyopatogenezOlguların yarısında predispozan faktör bulunmamasına rağmen, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, romatoid artrit veya miyelom seyrinde bu rahatsız­lık oluşabilir. Kanıtlama zor olmasına rağmen, vaskülit tarafından oluşan yıkım sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

Piyoderma Gangrenosum TedavisiSiklosporin, minosiklin ve dapson gibi ilaçların piyoderma gangrenosum lezyonlarının iyileşmesini sağladığı bildirilmiştir.


Vaskülitik Lezyonlar


Ülserler, yangılı ve tromboze olan küçük damarlardaki (vaskülitik) bo­zukluğa bağlı olarak gelişir. Romatoid vaskülitler, bu mekanizma ile olu­şan ülserler ve genellikle bacaklarda oluşur. Ama herhan­gi bir yerde de gelişebilir. Purpurik bir lezyon olarak başlayabilir. Tedavi altta yatan hastalığın düzeltilmesidir.


Hematolojik sebepler


Bacak ülserleri, orak hücreli anemi ve idiyopatik trombositopenik purpu-ralı hastalarda daha yaygındır.


Enfektif Sebepler


Tüberküloz, tersiyer sifiliz ve derin mantar enfeksiyonları uzun süren ül­serlere neden olabilirler.


Arteriovenöz Malformasyonlar


Daha derin seviyelerde kan damarlarının şant oluşturması, deri üzerinde­ki beslenmeyi bozar ve ülserlere sebep olabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.