22 Aralık 2014 Pazartesi

Uçuk

Uçuk

Uçuk ingilizce "herpes" olarak bilinir. Birçok insanın sıklıkla yaşadığı bir sorundur genel olarak görselliği bozduğu için tüm insanlar tarafından tedavisi kısa süreli yapılmak ister ama bu tedavide bazı yanlışlıklar uçun daha çok büyümesine daha çok artmasına yayılmasına sebep olabilir.


Herpes simpleks, Herpesviridae familyasına ait, uçuk nedeni olan virüstür. Sinir hücrelerine yerleşen bu virüs, birçok insanda görülen uçuk sebebidir. Bağışıklık sistemininin zayıfladığı durumlarda etkin hale geçer. Uçuk virüsü, bulaşıcıdır. Gelişimini baskılamak üzere uçuğun ilaçla tedavisi mümkündür. Uçuk virüsü, 180-250 nm. boyundadır. Genetik materyali DNA'dan oluşur. İnsaların %80 inin hayatlarında en az bir kez uçuk geçirdiği araştırmalarla görülmüştür. Türkiye'de de her yıl 8 milyon kişinin uçuk geçirdiği tahmin edilmektedir.


Uçuk Belirtileri


Yaklaşık 0-24 saat önceden uçuk çıkacak bölgede gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma hissi

Bölgede kızarıklık, şişme, içi sıvı dolu kabarcıklar oluşumu

Kabarcıkların patlaması ve ağrılar

Kabarcıklarda kuruma, çatlama ve sızıntı oluşumu

Kabuklanma

Kabukların düşmesi, kuru ve gergin deri oluşumu

 

Uçuk Neden Olur


Uçuğa neden olan başlıca etkenleri şöyle sıralayabiliriz:


Stres, heyecan, soğuk algınlığı, grip, ateş, ultraviyole ışınlar ve aşırı güneş ışınları, yorgunluk ve uykusuzluk, aşırı alkol tüketimi, vücuttaki diğer enfeksiyonlar.


Uçuklar insanların sık sık karşılaştıkları bir rahatsızlıktır, uçuk yani Herpes simpleks ile karşılaşırsanız tıbbi yardım alabilirsiniz. Ayrıca uçuklar için uçuk tedavisinde kullanılmak üzere shea butter yağı ve çay ağacı yağıyla merhem yaparak kullanabilirsiniz. Uçukların nedeni nasıl çıktıklarıyla ilgili yazımız burada bitiyor, umarız sizlere faydalı bir yazı olmuştur. Siz de uçukla ilgili tecrübe bilgi ve görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.