22 Aralık 2014 Pazartesi

Uçuk Tedavisi

Uçuk TedavisiHalk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği ve sık sık yaşadığı bir problemdir. Uçuk ve tedavisi kategorimizde sizlere uçuk hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Uçuk, herpes aciciovir içeren merhemlerle tedavi edilebilir, fakat bu tedavi geçicidir. İmmün sistemi zayıflayınca herpes tekrar ortaya çıkabilir.


Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller. Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır. Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir.

Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.

Uçuk İçin Doğal Tedavi YöntemleriLimonsuyu uçukta etkili bir antiseptiktir, uçuk bölgesini elinize alacağınız bir parça gazlı bez yardımı ile limon suyuna batırın ve üzerine çay ağacı yağı damlatın. O bölge temizlenir. Başka bir yöntem olarak 1-2 damla jojoba yağı içine tarçın uçucu yağından bir damla damlattıktan sonra karışım uçuk olan bölgeye günde 5 6 kez sürülür. Bu uygulamalar dan sonra uçuk bölgesi kısa sürede iyileşip ve eski görünümüne kavuşabilir.


Doğal antiviral içerikli olan ve ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi göstererek uçuk tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan bir diğer yol ise “Sarımsak” kullanmaktır. Sarımsak ile uçuk üstüne fazla bastırmadan masaj yapın ve suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bunu sık sık uygulayın ve uçuğunuzun iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Uçukla İlgili Alınacak ÖnlemlerUçuklara dokunmayın.

Uçuğunuz varken hiç kimseyi öpmeyin. Havlu, bardak, yastık kılıfı gibi özel eşyalarınızı başkalarınınkinden ayırın.

Dudaklarınıza en az 15 faktörlü güneşten koruyucu bir ruj sürün.

Yoga-meditasyon gibi stresle baş etmenizi kolaylaştıran yöntemleri deneyin.

Önlem olarak, çerez, çikolata, tam tahıllar ve jelatinden uzak durun. Bu gıdalarda arginine adı verilen bir amino asit bulunur. Arginine Lysine’in etkisizleştirir ve kanıtlanmamış olsa da, birçok doktor bu maddenin uçukları tetiklediğini düşünüyor.


Sizlerde uçuk tedavisi ile ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşarak daha fazla insanın istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız uçuk tedavisi hakkında bilgilerin daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olursunuz, teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.