28 Aralık 2014 Pazar

Tromboanjitis Obliterans (TAO – Buerger hastalığı)

Tromboanjitis Obliterans (TAO – Buerger hastalığı)
Tromboanjitis obliterans , ekstremitelerde , küçük ve orta çapta ile venleri tutarak zamanla bu damarlarda tıkanıklığa yol açan inflamatuar periferik damar hastalığıdır. Çoğunlukla alt ekstremite arterlerinde rastlanır.


Etyoloji: Hastalık 25-40 yaş arasındaki genç erkeklerde sigara kullanımıyla eş zamanlı olarak görülür.


Etyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber sigara tiryakiliği, kalıtsal nedenler, kanın koagülasyonunun arttığı durumlar, immün nedenlerle tromboanjitis obliterans arasında ilişki saptanmıştır. Yapılan araştırmalarda nikotinin hastalıkla ilişkisi çözülmemiştir. Fakat hastaların sigara kullanması tedaviyi olumsuz etkilemiş hasta hastalığın süratle ilerlemesine neden olmuştur.Tromboanjitis Obliterans Belirti ve Bulguları
Özellikle yüzeysel venöz sistemde flebitler meydana gelir. Flebitin olduğu bölgede ağrılı, ateşli, kırmızı, sert nodüller vardır. Bunlar birkaç gün ile bir hafta arasında kaybolabilir.


Ekstremitelerde;

- Uyuşma

- Karıncalanma

- Hissizlik

- Üşüme vardır.İlk zamanlarda hastalar bacaklardaki yorgunluktan sonra yürümekle gelen ağrı ve kramplardan yakınırlar.


Hastalık ilerledikçe klaudikasyon mesafesi azalır ve ağrı kalıcı hale gelmeye başlar .

İskemiye bağlı nekroz ve kangrenler başlar. Bacaklar atrofiktir. Renk değişiklikleri nabızların alınmaması gibi semptomlar eklenir.


Tromboanjitis obliterans Tanı=Fizik muayene, anamnez, doppler ultrasonografi (Bu yöntem ile damarlarda ki kan akım seviyesi ve daralma görülebilir damar içine kontrast madde verilecek filmi çekilir.) ile konur.

Tromboanjitis Obliterans TedavisiÖncelikle sigaranın bırakılması gerekir. Hastanın, tedavisin başarılı olması, sağlığı açısından ve hastalığının ilerlemesinin engellemesi için pasif içicilikten uzak durması gerekir.


Hasta, ayak bakımına özen gösterir. Ayak çok sıcak ve soğuktan korunur, pamuklu çoraplar tercih edilir. Tırnaklar daha uzun kesilmesi, ayakkabılar biraz büyük alınmalıdır. Günlük bir saat yürüme egzersizi verilir.


- Kan akımının artması amacıyla ilaç tedavisi verilir. Ağrılar için analjezik verilir.

- Mevcut yaralar için yara bakımı yapılır.

- Sempatektomi yapılır (sempatik sinirlerin vazokonstürüksiyon etksni ortadan kaldırmak ve ağrıyı azaltmak için) , sempatik sinir ganglionları cerrahi olarak çıkarılır.

- By-pass ameliyatı yapılır. Flebit tedavisi için hastaya antibiyotik tedavisi verilir. Nekroze olmuş doku ve parmaklar veya ekstremitenin ampütasyonu gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.