28 Aralık 2014 Pazar

Topuklu Ayakkabının Yol Açtığı Hastalıklar

Çekiç Parmak HastalığıTopuklu ayakkabı giyen bayanlarımızda ortopedik ayak sağlığını en olumsuz yönde etkileyen ve en sık rastlanan rahatsızlık çekiç parmak topuklu ayakkabı giyen bayanlarımızı tehdit etmektedir. Yüksek topukları giyerek vücudun tüm yükünü ayak parmaklarına verilir. Buda hastalığın belirtilerinin başlamasına neden olur. Çekiç parmak hastalığı en çok bayanlarda ve ağır kaldırarak çalışan işçilerimizde görülmektedir. İngilizce "hammer finger disease" olarak bilinir.

Çekiç Parmak Hastalığı Belirtileri


Fazla yükün ayak parmaklarına binmesiyle ayak parmağının aşağıya doğru bükülerek çekiç gibi bir şekil almasına çekiç parmak hastalığı diyoruz.Tedavileri günümüzde en kolay ortopedik rahatsızlıklardandır.Genelde başparmağın yanındaki parmakta çok sık rastlanır, parmak nasırlaşmadığı sürüce tedavi işlemine gerek yoktur nasırlaşma başlamışsa eğer ameliyat ile hastalık giderilebilir.Hastalığın başlama belirtilerini farkettiyseniz eğer topuklu ayakkabıları hemen rafınıza kaldırmanın vaktinin geldiğini biliyorsunuz.

Çekiç Parmak Hastalığı Önlemleri


Eğer nasırlaşma başlamışsa nasır olan bölgeye pamuk sararak ayakkabı giymeniz enfeksiyon kapmaması açısıdan önemlidir. Ayağınızın dahada rahat etmesi ve hastalığın ileriye gitmemesi için ortopedik ayakkabı kullanmanızın size çok büyük faydaları olacaktır. Ayağınızı hem rahat tutarak sizi ağrılardan kurtaracaktır hemde hastalığınızın ileriki safhalara ilerlemesi önlenmiş olacaktır.

Ayrıca yaptırabiliyorsanız kendi ayak ölçülerinize uygun ayakkabı yaptırmak, ayak sağlığınız açısından önemlidir. Bu aynı zamanda kendi ayakkabı tasarımınıza da olanak sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.