21 Aralık 2014 Pazar

Topuk Ağrısı ve Tedavi YollarıTopuk Ağrısı Ve Tedavisitıbbitedavi.com olarak sizler için topuk ağrısı ve tedavi yolları hakkında bir yazı hazırladık.

Topuk AğrısıTopuk ağrısı yüzünden yaşam kalitesi bozulan, yürümekte zorlanan ve yürüyemeyen çok sayıda kişi bulunuyor. Bu sorunu yaşayan kişi sabah yataktan kalktığında ve uzun süre oturduktan sonra ilk attığı 3-4 adımda ayağının altında batma ve garip bir huzursuzluk hissediyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise bu ağrı gün içinde yürümeyle de ortaya çıkıyor.


Topuk Dikeni Ve Tendon KısalmasıTopuk ağrısına ayağın altında bulunan ve yük taşımasına yardımcı olan “plantar fasia” isimli tendonun kısalması neden oluyor. Bu ağrıların tedavisinde temel olarak kısalmış tendonun uzatılması hedefleniyor. Röntgenlerde topuk kemiğinde kısalmış tendonun yarattığı deformasyonun dikensi bir çıkıntı olması nedeniyle hastalık “topuk dikeni” olarak adlandırılıyor. Çıkıntının varlığı her zaman hastalığa işaret etmiyor, kısalan tendon tedaviyle uzatıldığında röntgende çıkıntı görülmeye devam etse de ağrı geçiyor.


Hastalarda ayağın yük taşıma kapasitesinin yükseltilmesi için kişiye özel tabanlıklar öneriliyor. Bunun yanında hastalara yaptırılan egzersizlerle ayak altında bulunan tendonun uzatılmasına çalışılıyor. Bu tedavi yöntemi ile hastaların yüzde 80’inde sorun çözülmüş oluyor.

Topuk Ağrısı Tedavisi


Dirençli durumda bulunan hastalarda gece ateli, ağrının giderilmesinde önemli rol oynuyor. Ağrının devam ettiği hastalarda ise dışarıdan ses dalgası uygulamaları ve enjeksiyonlar devreye giriyor. Dirençli vakalarda en son seçenek olarak ağrının cerrahi yöntem kullanılarak ortadan kaldırılmasına çalışılıyor.


Hastanın ağrısının giderilmesinden sonra en önemli noktanın hastalığın tekrarını engellemek olduğu belirtiliyor. Örneğin düztabanlık sorunu olan bir kişi ağrısı geçtikten sonra tabanlık kullanımını bırakırsa ağrı tekrarlayabiliyor.


Uzun süre topuklu ayakkabı giymesi nedeniyle ayak tendonu kısalmış olan bir hastanın tendonu uzatılıp ağrısı giderilse bile yeniden topuklu ayakkabı giymeye başlaması halinde ağrılar da başlıyor.


Ağrıyan topuklar ve tedavisi hakkında yazımız burada bitiyor. Umarız işinize yaramıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.