28 Aralık 2014 Pazar

Tiroid Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Tiroid Bezi Nedir


Boyunun orta kısmında yer alan 20-25 gram ağırlığı olan içi salgı fonksiyonu görevinde olan bir organdır. İyot kullanarak meydana getirdiği hormonların tamamı vücut metabolizmasının düzenlemesini sağlamaktadır.

Tiroid Kanseri NedirKanser türleri arasında en az görülen kanser çeşididir. Tedavisinde çok iyi sonuçlar verebilen bir kanser türüdür. Tiroid kanseri bütün rahatsızlıkların yüzde 1'inden daha az bölümünü oluşturur. 20 yaşlarından sonra görülmektedir.

Tiroid Kanseri BelirtileriUltrasonografinin rutin uygulamaya girmesiyle artan tiroid nodülü tespit edilebilme oranına eş orantılı olarak bu nodüllere tanısal bir yaklaşım oranı artış göstermiştir. İnce iğne aspirasyon biopsisi ile daha fazla tiroid kanseri teşhis edilebilir bir duruma gelmiştir. Yapılmış olan çalışmalara göre, yetişkin insanlarda bu şekilde tesadüfen tespit edilen bu kanser türü sıklığı 5 6 gibi yüksek bir oranda çıkmıştır.Tiroid kanseri görülme sıklığının artış göstermesinin önemli bir nedeni ise, iyi huylu tiroid rahatsızlıkları sebebiyle ameliyat edilmekte olan vakaların patalojik incelemelerinde ayrıntılı ince kesitli inceleme yapılıyor olmasıdır. Böylece tiroid kanseri yakalanma ihtimali yüzde 5'ten yüzde 13'lere kadar çıkmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.