28 Aralık 2014 Pazar

Tiroid Belirtileri

Tiroid


Tiroid yaygın bir hastalık olarak bilinmektedir fakat tiroid bir hastalık değildir. Troid tüm insanlarda bulunan bir organdır. Tiroid'e, "tiroid bezesi, tiroid guddesi" de denir. "Tiroid" ile "tiroit" aynı anlama gelir. Her insanda bir adet tiroid bulunur. Bu organ, boğazımızda hava aldığımız gırtlağın önünde yer alır. Troid deri ile gırtlak arasında kalır. Hormon üretir ve kanımıza verir. Bu hormon ise vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Ömür boyunca bu hormona ihtiyaç duyarız. Bu hormonun adı "tiroksin" dirtiroid.


Tiroid Belirtileri


Tiroksin, vücudumuzda T3 ve T4 şeklinde bulunur. Troid'in bulunduğu yerden dolayı, tiroid’de ortaya çıkan kitlelerin (nodül ve kanser) kendini çabuk belli etmesini sağlar. Tiroksin hormonundan başka, halk arasında daha az bilinen diğer bir hormon daha tiroid tarafından üretilir. Bu hormona "kalsitonin" deriz. Kemik metabolizması ile ilgilidir. Tiroidin boyundaki önden görüntüsü, U harfine benzer. 2 adet bacağı, 1 adet de birleşme noktası vardır.

Tiroid Nedenleri


Tiroid hastalıkları elle muayene yerine ultrasonla muayene olması teşhisin daha rahat konmasına ve tedavinin daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Tiroit kanseri son dönemlerde daha yaygın olmasının sebebi teşhise bağlı olarak ortaya çıkarmak daha kolaylaştı. Tiroit bezi nefes borusunun yanında tek bir bezdir. Bu bez yerleşim olarak boyundan beyine kadar iki şah damarının üzerine tutulmuş gibi durur. Üzerinden ses tellerine giden iki tane sinir vardır. Tiroit ameliyatlarında ses tellerine verilen zararlar geçici veya kalıcı olabilir. Para tiroitin görevleri kalsiyum oranını ayarlamak ve kemiklerinin durumunun sağlanması sağlanır bu ameliyatta alınırsa sürekli ilaç takviyesi gerekiyor.

Aşırı yorgunluk tiroit belirtisi çabuk yorulma aşırı terleme kansızlık bu belirtiler arasında sayılabilir. Ama bunları tek başına yorumlayarak bu tanıya varılmaz. Cildim kuruyor çabuk yoruluyorum üşüyorum gibi şikayetler bir araya gelirse hipo tiroiti akla getirir. Hipo tiroit demek hormonların olması gerekenden daha az olmasıdır. Hipo tiroit yaşlı gösterir çünkü yüzün büyümesi sarkması veya ödem oluşması durumu görülebilir.

Haşimoto bir çeşit tiroit bezi yetmezliği hastalığıdır.

Tiroit Hastalığından Korunma Yolları


Ağır hipotiroit de konuşma bozukluğu görülebiir. Bu hastalarda çabuk yorulma görülebilir. Bu hastalığı teşhis ederken tüm bu bulguların yerine gelmesi gerekiyor.

Bebeğin tiroit bezinin doğuştan olmaması normaldir. Ona göre ilaç verilebilir. Sağlıklı bir tiroit bezi elle muayene edildiğinde ele gelmez ve dışarıdan görülmez. Guatr tiroit bezinin büyümesidir.

İyot tiroit için gereklidir. Tuzlu yemek tiroit hastası mı yapıyor. Tuzu iyotlu mu iyotsuz mu yemek gerekiyor. İyot eksikliği hamilelerde çok önemli annenin aldığı iyot gerektiği kadar olmalıdır. Gebelikte t4 hormonunu takip etmek gerekiyor. Çocuk doğduktan sonra 5 aydan itibaren iyotun gelmesi gerekiyor.

Anne bu durumda aldığı iyota dikkat etmesi gerekiyor. Anne de iyot eksikliği bebeğin zekası için çok önemlidir. iyot eksiklği olan anne adayları zor hamile kalırlar bu yüzden tiroit değerlerini anne adayları takip etmek gerekiyor. En sağlıklı tuz iyotlu tuzdur.

Tiroid belirtileri yazımız burada bitiyor, sizlerde tecrübe ve bilgilerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşarak daha fazla insanın bilgilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.