28 Aralık 2014 Pazar

Testis Kanseri

Testis Kanseri NedirKanser, ülkemizde tedavisi çeşitli ve zor olan en baş hastalıklardan bir tanesidir. Kanser hastalıklarının da epeyce fazla çeşidi vardır. İşte onlardan bir tanesi de; Erkek hastalığı olarak bilinene testis kanseridir. Testis kanseri erkeklerde görülen bir rahatsızlık türü olup, en çok genç yaşlardaki kişiler de var olmaktadır. Diğer adıyla tümür’de diyebileceğimiz testis rahatsızlıkları erkeklerde ilk aşamada belirti göstererek, ufaktan, ufağa ortaya çıkar. Ve bununla birliktede doktorların erkeklerde bulunan testis kanserini teşhis etmesi de, biraz zor olabilir.

Testis Kanseri Belirtileri
İlk etap da karın ağrısıyla belirti gösteren “erkeklerde testis kanseri” sonraki aşamalarda testi bölgesindeki şiddetli ağrı ve sertleşmeyle devam eder. Ayrıca aşırı derecede büyüme görülen belirtilerle birlikte de testis kanseri alarm verir duruma gelir. Öncelikle bu tür belirtileri kendinizde hissediyorsanız muhakkak olarak bir doktora görünmelisiniz. Çünkü testis kanserinin tedavisi de belli aşamalardan sonra güç bir durum olabilir.

Testis Kanseri TedavisiTestis kanseri erkeklerde görüldüğü gibi tedavi aşaması da biraz zorludur. Evet, testis kanserinin tedavisi mümkündür. Ama yine diğer kanser türleri gibi erken müdahale bu rahatsızlıkta da önemli rol oynamaktadır. Cerrahi müdahalelerle uzun bir süre tedavi aşaması yaşanabilecek testis kanserinin tedavisi sonrasında kısır kalmak, yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden daha çok genç hastalarda büyük risk oluşturmaktadır.Ülkemizde 2005’den buyana sık rastlanan erkeklerde testis kanseri buna bağlı olarak tedavi bakımında da epeyce zenginleşmiş bir türdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.