25 Aralık 2014 Perşembe

Testis İltihabı


Testis İltihabı NedirTestis iltihabı ingilizce "Inflammation of the testicles" olarak bilinir. Tıp dilindeki diğer adı da orşittir. Günlük hayatta her yaştaki erkeklerde görülen testis iltihabı, genellikle idrar yolu enfeksiyonlarının ardından görülüyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının dışında zaman zaman da kabakulak, verem ya da sifilis enfeksiyonlarından sonra da görülebiliyor. Öncesinde herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalık, aniden ortaya çıkabilir.

Testisler erkek organının(penis) iki yanında yer alan dokulardır. Testosteron hormonunun üretilmesi, spermlerin üretimi, taşınması, depolanması gibi bazı önemli görevleri vardır.


Testis İltihabı Belirtileri


Testislerde çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmalar oluşabilir. Bu iltihaplanmalar testiste ve kasıklarda ağrıya, yürüme zorluğuna yol açmaktadır. Birçok insan tarafından basit bir rahatsızlık olarak görülen testis iltihaplanmaları önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Yumurtalığın ısınması ya da vücutta yüksek ateş olarak ortaya çıkan testis iltihabının belirtileri arasında, sık idrara çıkma, bulanık ve kanlı idrar gelmesinin yanı sıra, yanma, sızlama yer alıyor.

Testis İltihabı Tedavisi


Uygun dozda ve sürede yapılan antibiyotik tedavisi ile bu hastalık kısa sürede tedavi edilebiliyor. İlk 36 saat içerisinde teşhis edilebilecek iltihaba kabakulak serumu da yapılarak, mikrobun testislere yayılması önlenebilir.

Mutlaka bir Ürolog tarafından tedavi edilmesi gereken hastalıkta, antibiyotik tedavisinin yanı sıra yumurtanın sarkmasını engellemek adına, bazı tedbirler alınabilir. Bunlar arasında ayakta fazla kalmama ve istiharat yer alıyor. Uzmanlar testis iltihabı olan bir kişinin, yumurtaya baskı yapabilecek her türlü hareketten sakınılmasını öneriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.