28 Aralık 2014 Pazar

Taş Hastalıkları

Taş Hastalıkları
İngilizce "Stone Disease" olarak bilinir. İdrarın içinde atılması gereken taşların atılmayarak birleşerek oluşan taşlardır. Genelde sıcak bölgelerde görülür. Yiyeceklerin içinde erimesi gereken maddelerdir. Idrar miktarı fazla su miktarı fazla olursa daha kolay olarak atılır. Kış aylarında 1,5 litre su içeriz ve o kadarda idrarla atılır. Ama yaz aylarında terleme olduğu için 1,5 litre sıvı aldığımız için tamamını idrar olarak atamayız buda idrar azlığına sebep olabilir. Idrar içinde bulunan maddeler opaklaşarak taş haline gelmeden en az 2,5 litre su tüketmek gerekiyor. Kahve içerken dikkat etmek gerekiyor içinde oksalat olması gerekenden fazla olduğu için taş oluşturabilir. O yüzden günde 1,5 litre idrar çıkışı olacak şekilde sıvı tüketmemiz gerekiyor.


4 kişiden bir kişi hayatı boyunca bir kere taş düşürür. Bu durum tekrar eden bir hastalıktır. Az su içmek idrar yolu hastalıkları genetik faktörler bu hastalığın artmasına sebep olabilir. O yüzden taşın oluşmaması için gereken önlemler alınmaldıır. Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketmek taşları artırabilir. Idrarda kalsiyum miktarı belli hastalar için düşürmek gerekiyor.

Taş Hastalıkları BelirtileriTaş bir kanalı tıkamadan belirti vermez. Bu tıkama böbrekten idrar akışını tıkadığı anda belirti verir. Bu durumda böbrek şişmesi ortaya çıkar bu ağrı çok kuvvetlidir. Dayanılmaz bir hal alır. Ağrı kesici ve gevşetici tedavi verilebilir. Bu sayede böbreğin kasılarak taşın bir tazzikle atılması sağlanmaktadır.

Taş Hastalıkları TedavisiTaş kırılabilir . Endoskopi ile idrar deliğinden girilerek orada taş kırılabilir. Bu genel anestezi ile apılır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Bu tedavide doğal deliklerle böbreğe ulaşmak lazerle bu taşları kırarak tedavi edilir. Idrar yolu üzerinde bulunan taşın büyüklüğü normal yolla düşecek kadar büyükse ilaçla tedavi edilebilir. Eğer büyükse lazer tedavi uygulanır.


İdrar miktarırını artıran her sıvı tedavi için kullanılır. Taş sorunu tekrar edebilir metaflaksi tekrar taş oluşmasını önlemek için uygulanan bir yöntemdir. Taş sorunu olan hastalar taş parçalarını tam bir taş oluşumunu engellemek için bol su içmek ve turunçgillerde bulunan maddeyi alarak bu taşların birleşmesini engeller. Taş hastaları için 8 bardak su bir bardak limon suyu içeren bir sürahi su taş oluşumunu engeller. Bunun dışında hastaya özel bir yöntem ve sıvı tavsiyesi için özel yöntemler verilebilir. Su içmek bu sorunun çözümü için gerekiyor.


Erkeklerde 45 yaşın üzerinde taş sorunu artar. Prostat büyüdüğü zaman idrar yollarnı tıkar buda taşa sebep olabilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu taş oluşumuna yardımcı olabilir. O yüzden yılda bir kez ultrasonla böbrek kontrollü yapmak gerekiyor. Eğer taş varsa büyümeden tedavi etmek daha doğru olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.