28 Aralık 2014 Pazar

Sosyal Fobi

Sosyal FobiSosyal fobi, toplum içinde hata yapma, bu nedenle küçük düşme, aşağılanma ve reddedilme korkularının yoğun yaşandığı ve artık fobik belirtiler gösteren bir yapıdır. Kişi sürekli bu olumsuz düşünceleri, gerçekleşeceğinden emin bir şekilde bekler. Kaygıya maruz kaldığı topluluklarda yaşadığı bedensel belirtiler ve zihninden geçen olumsuz düşüncelerin de etkisiyle daha çok beceriksiz sosyal davranışlarda bulunur, daha sık hata yapar ve baştan beri sürdürdüğü ‘kehaneti’ gerçekleştirmiş olur.

Sosyal Fobi BelirtileriSosyal fobiyle birlikte genellikle düşük benlik saygısı ve eleştirilme korkusu görülür. Kişide çoğunlukla yüz kızarması, el titremesi, bunaltı veya ani işeme hissi yakınmaları olabilir. Sosyal fobide, kişi kendisine yönelik olumsuz sosyal yargı ihtimallerini hayatında temel bir tehdit olarak algılar. Kendisini işe yaramaz, aptal, anormal olarak görür. Çoğunlukla bunun hep böyle süreceğine, her seferinde aynı şeyleri yaşayacağına inanır.

Sosyal Fobi NedenleriBirçok olası sebeplerinin yanında en önemli nedenlerinden biri olarak ‘öğrenme’ diyebiliriz. Kişi utanmayı, çekinmeyi, ‘her yerde konuşulmaz’ı, ‘başkalarını rahatsız etme!’yi, suçlanmayı, ayıplanmayı ve kendisini yetersiz, beceriksiz hissetmeyi öğrenir. Sonunda da sosyal fobiyi geliştirme olasılığı artar. Bu gidiş yaşam olaylarıyla da tetiklenir.

Daha çok ergenlik döneminde başlar ve küçük gruplarda diğerleri tarafından incelenme endişesiyle kendini gösterir. Kadın ve erkeklerde eşit görülür. Erken başlayan ve hızlı kronikleşebilen bir yapıdır. Akademik ve mesleki başarısızlığa, madde bağımlılığına ya da somatik belirtiler gibi birtakım sorunlara da neden olabilir.

Sosyal fobiyle başa çıkmada kişinin hem düşüncelerine hem duygularına hem de sorunun yarattığı bedensel tepkilere müdahalede en başarılı görülen yöntemi bilişsel davranışçı terapidir. Sosyal fobiye sahip olduğunu düşünen bir kişi, hayatını daha fazla kendisine dar etmeden doğru yönlendirme yapabilecek olan bir Psikiyatriste ya da Klinik Psikoloğa başvurmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.