28 Aralık 2014 Pazar

Sinüzit

Sinüzit Nasıl Bir HastalıkSinüzit burun kanallarındaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona denir. Akut ve kronik olmak üzere iki tip sinüzit vardır. Akut sinüzit; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerde ağrı, dişte ağrı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç, öne eğilmekle artan yüz veya kafa ağrısı, kötü ağız kokusu gibi belirtileri vardır.

Kronik sinüzitte ise; belirtilerin zamanı üç aydan daha fazla sürer. Koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir. Yani sinüzitiniz aylarca geçmiyorsa kronik sinüzit olmuş olabilirsiniz.Sinüzit Belirtileri ve Nedenleri


Sinüzit, kış aylarında sık olarak görülür. Kışın özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan hava, sinüzit gelişimine neden olacak ortama zemin hazırlar. Öte yandan hafif nezle grip hali varken uçak seyahati yapılması, su altı dalış yapılması, uzun zaman soğuk havaya maruz kalınması ve nazal alerji durumunun devam etmesi sinüzite sebep olur veya var olan sinüzitin daha ağır seyretmesine seçenek açar. Bazen gerginlik, baş ağrısı, migren, burun bölme eğriliğine bağlı burun tıkanıklıkları ve nazal alerji sinüzitle karıştırılır. 

Sinüzit teşhisi için tıbbi yardım almak şarttır.

Sinüzit Olanlar Denize Girebilir mi


Deniz sonrası kulak ağrısı sorunu kısa sürede geçiyorsa bir sorun yoktur. Ama ağrılar devam ederse muayane olmak gerekiyor. Kulak ameliyatınız yoksa tıkaç kullanmak gerekmiyor. Ama sürekli ağrınız varsa tıkaç kullanmanız kulak sağlığı için daha iyi olacaktır. Sinüzit sorunları kronikleşmediği sürece deniz suyu faydalı olabilir. Bu yüzden sinüziti olanların denize girmesinde bir sakınca yoktur.

Halk arasında tuzlu suyu buruna çekmek ve denize girmek gibi davranışların sinüzit hastalığında yardımcı tedavi olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda deniz suyunun burun akıntısını azalttığı, burun hava geçirgenliğini arttırdığı görülmüştür. Ancak kesinlikle deniz suyu birebir sinüziti geçiren metot değildir. Asıl tedavi antibiyotiklerle yapılıyor, evimizde tuzlu su yapıp burna çekebiliriz veya eczanelerde satılan deniz sularını alabiliriz bu uygulamalar sonrası daha rahat nefes alıp vermek sağlanabilir. Özellikle tuzlu su solunumu rahatlatır. Tuzlu suyun hastaya hiçbir zararı yoktur ve tuzlu su kullanarak burnu açılacak ve rahat nefes alacak ve burun tıkanıklığı geçecektir.

Sinüzit ve denize girme hakkında yazdıklarımız burada bitiyor, sizde bilgi ve tecrübelerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşırsanız daha fazla insanın yararlanmasına yardımcı olursunuz. Yazımızı sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.