28 Aralık 2014 Pazar

Sinüzit Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit NedenleriSinüzit, sinüs adı verilen, alında,gözlerin iç yanlarında, burun etrafında ve burun arkasında bulunan içerisi hava ile dolu boşlukların iltihaplanmasıdır. Sinüzit yetişkin insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından, çocuklarda ise gribal enfeksiyonların ardından oluşur. 

Dünya genelinde sıkça görülen bu hastalığa en çok kış aylarında rastlanır.Sinüsler solunum yollarını temizler, kafatasının başımıza verdiği ağırlığı hafifletir.Sinüs boşlukları burun içine 2-3mm kalınlığında bir kanal ile açılırlar.Bu kanalın çeşitli nedenlerle tıkanması sinüzit oluşumuna neden olmaktadır.Sinüzit Belirtileri


Sinüzitin çeşitli belirtileri vardır bu belirtileri saymak gerekirse, 

Burun tıkanıklığı 

Burun akıntıları 

İştahsızlık ve halsizlik 

Göz yaşarması 

Baş ağrısı ve baş dönmesi belirtileri arasında sayılabilir. 

Sinüzit Tedavisi


Sinüzit için günümüzde teknolojinin tıpta kullanması ile tedavisinde ciddi gelişmeler yaşanmıştır. Tıptaki ilerleme ile birlikte sinüzit basit antibiyotikler ile artık kolayca tedavi edilebilmektedir. Antibiyotik tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu tedavinin devamlılığıdır, doktor tarafından verilen antibiyotik bitene kadar kullanılmalıdır. 

Sinüzit eğer kronikleşmediyse deniz suyu sinüzite faydalı olabilir. Kronikleşmiş sinüzitler ise kısa süreli ve genel anestezi ile yapılan ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir. Kronik sinüzit ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu başarılı sonuçlar vermektedir.

Sinüzit nedenleri belirtileri ve tedavisi için yazdıklarımız burada bitiyor sizlerde sinüzit hakkındaki görüş tecrübe ve önerilerinizi yorum yaparak paylaşabilir daha fazla insanın yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.