28 Aralık 2014 Pazar

Sinir Krizi

Sinir KriziSinir krizi bir insan için çok kötü bir durumdur. Fazla derecede sinirlenmeyle birlikte bunun sonucunda gözün hiçbir şey görmemesi ile bütün dünyaya meydana okuma haline sinir krizi adı verilmektedir. Sinir krizi esnasında krizi geçiren şey sinirler değildir. Kriz geçiren adrenal bezleridir. İngilizce "Nervous Crisis" olarak bilinir.Fazla miktarda stres sinir krizi geçirmenin en önemli nedenidir. Stres sadece kişiyi sinirlendiren, canını sıkan veya fazla miktarda heyecanlandıran durumlar yüzünden oluşmaz. Günlük yaşamda oluşan birtakım alışkanlıklar; beslenme, uyku düzeninin değişmesi, taşınma durumu veya hava değişimi gibi durumlar stresin nedenleri arasındadır.

Sinir Krizi AşamalarıStres nedeniyle gas-genel adaptasyon sendrom adı verilen bazı fizyolojik değişmeler tetiklenebilmektedir. Bu sendrom 3 aşama vardır. Bu aşamalar alarm, karşı koyma ve patlama evreleridir.


Bu aşamaların hepsi böbreklerin üzerinde yer alan adrenal bezi tarafından düzenlenir. Adrenal bezlerinin içi kısmı adrenal medulla adı verilir ve burada adrenali ve noradrenalin hormonları salgılanır. Bu hormonlar vücudun stres oluşturan sebeplerle savaşmasına yardım eder.


Adrenalin bezleri dış bölümü adrenak korteks adı verilir ve burada farklı hormonlar salgılanır. Kan şekeri ve vücuttaki mineral düzeyinden sorumlu olan bu hormonlar ağır stres durumlarında enerji ve kan içeriği sağlamaktadır. Bunlar GAS sendromuna karşı koyabilmeyi amaçlar. Stres beli miktarın üzerine çıkarsa sinir krizi adı verilen durum gerçekleşir.


Bu durumda gerçekleşen olay patlama evresine ulaşma ve hormonların vücut içerisinde kendi iç dengesini sağlayamaz hale gelmeleridir. Vücutta var olan enerji ve mineral dengesinin alt üst olmasıyla beyin, kalp, kan damarı, bağışıklık sitemi ve vücudun diğer bölgeleri etkilenmez.

Sinir Krizi TedavisiYaklaşan bir sinir krizinin belirtileri çoğunlukla yorgunluk, halsizlik, irritasyon, iştah azalması, kan basıncında kronik yükselmeler, şevk ve ilgi azalmasıdır. Strese karşı egzersiz, meditasyon, masaj, düzenli uyku ve tatil gibi rahatlatıcı şeylerin yanı sıra; iyi bir dinleyici ile konuşma ve dengeli beslenme gibi koşullar da yardımcı olabilir.


Vitamin ve mineral kürleri de stres ile savaşmada yardımcı olacaktır. Stresli koşullar altında, vücut bol miktarda potasyum kaybeder. C vitamini ise, adrenal bezlere yardımcıdır. Bu tip vitamin ve minerallerin vücutta eksikliği, strese karşı dayanıksız olmayı beraberinde getirecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.