28 Aralık 2014 Pazar

Sigaranın Etkileri

Sigaranın EtkileriSigaranın kalp damar sistemi solunum sistemi gibi insan için hayati önem taşıyan organları etkilediği artık bilimsel olarak tartışılmaz bir gerçektir. Bu yüzden gebelik sürecinde bile sigara doğmamış bebeği etkilemeye başlar onun hayatı boyunca taşımak zorunda kalacağı hastalığı ortaya çıkartabilir. Bu süreç doğumdan sonrada tehlike saçmaya devam ederek anne veya babası sigara içen bebeklerin bronşit gibi pnömoni gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Sigara dumanın da ki kanserojen maddeler bronş hücrelerinin anormal biçimde çoğalmasına bu yüzde de bronş duvarlarının kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Bu oluşan etkileşim akciğer kanserinin bir başlangıcı olabilir.

Sigaranın Kalbe Etkisi


Kalp üzerinde yıkıcı bir etki bırakan sigaranın kan basıncını yükselterek, kanın pıhtılaşma sürecini hızlandırdığı görülür. Kandaki oksijeni yok ederek, damarlar içerisinde kolesterol depolanmasına neden olur. Kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak; felç, parmaklar üzerinde kangren, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Sigaranın Akciğerlere Etkisi


Sigara içen kişilerin solunum yollarında bulunan ve bizi mikro organizmalara karşı koruyan antibakteriyel özellik zaman ilerledikçe ortadan kalkmakta bu durum sonucu olarak enfeksiyon riski daha çok artmaktadır. Sigara içen kişiler daha çok ve çabuk solunum yolu hastalıklarına yakalanabilmektedirler.

Sigara içen kişilerde görülen hastalıkların başında akciğerler de kanser pömoni kronik bronşit atelektazi bronşektazi amfizem olarak sayabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.