28 Aralık 2014 Pazar

Şifalı Bitkilerin Tüketilmesi

Şifalı Bitkilerin TüketilmesiŞifalı bitkiler günümüz dünyasının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Çünkü gelişen teknoloji ile beraber doğadan ayrılan insanlara bir nebze de olsa doğallık verirler. Bu özelliklerinden dolayı her zaman için tercih edileceklerdir. Aynı şekilde zehirli olan bitkilerinde sağlık ve ilaç sektöründe de aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu sebeplerden ötürü hayatımızın hemen her alanında bitkilerden faydalanmaktayız.


Şifalı bitkilerin kullanıma hazır hale getirilmesi ise ne amaçla tüketileceği ile doğrudan bir ilişki içerisindedir. Çiğ olarak tüketilecek bitkinin üzerinde bulunan toz ve zararlı maddelerden arındırılmak amacıyla bir kez yıkanması yeterli olacaktır.


Şifalı Bitkilerin SınıflandırılmasıBitkiler çiğ olarak yenenler, kurutularak yenenler, süs bitkileri ve zehirli bitkiler olmak üzere dört grupta incelenir. Bu bitki türlerinin hepsi de insan sağlığı açısından faydalı olabilir. Çünkü bitkiler genel anlamları ile her şekilde kullanıma uygundur.


Fakat bazı bitkilerin sadece belirli bölgelerinden faydalanabiliriz. Örneğin çiçeğinden faydalanabileceğimiz bir bitkinin kök kısmını tüketmenin sağlığa hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı bitkileri iyi tanımak ve hangi özelliklerinden dolayı kullanmak gerektiğinin iyi düşülmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Şifalı Bitkilerin Kurutulması


Bazı bitki türlerinin kurutulması gerekebilir. Bu durumlarda nasıl kurutulacağının da bilinmesi önem taşımaktadır. Bazı türler doğrudan güneş altında kurutulurken, güneşe kesinlikle çıkarılmadan rüzgarlı bir yerde kurutulması gereken bitkilerde bulunmaktadır.

Bitkileri doğru şekilde tanımak hastalanmaların ve hatta ölümlerin bile önüne geçebilmektedir. Özellikle ülkemizde en çok tüketilen maydonoz bitkisinin çok benzeri olan ığrıp otu, insan sağlığı açısından büyük zararlar taşımaktadır. Bir parçasının bile tüketilmesi felç kalmaya ve ölüme neden olabilir. Hangi bitkinin hangi topraklardan bulunduğunun bilinmesi ve özellikle tüketirken bilen birinin desteğini almakta bu konuda önem arz eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.