22 Aralık 2014 Pazartesi

Selüliti Engellemenin YollarıSelüliti Engellemenin YollarıKadınların özellikle yaz aylarında korkulu rüyası olan selülitten kurtulmak, yaz ayına girmeden alınacak küçük önlemlerle mümkün. Bağ dokusu iltihabı olarak da bilinen tıptaki adıyla ''hidrolipodistrofi'' yani selülit, önerilen formüllerin hayat tarzı haline dönüştürülmesiyle önlenebiliyor.


Bol Su İçmek


Su olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve hücre içerisinde sıvı oranını düzenler.

Spor Yapmak


Selülit oluşumunu etkin bir şekilde önlemek için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bunun için spor salonuna gitmeniz şart değil. Evde yapacağınız basit aerobik hareketleri veya kardiyo aletleri ile bunu başarabilirsiniz. Düzenli ve programlı olarak yapacağınız yürüyüş veya koşu egzersizleri de faydalı olacaktır.

Masaj Yapmak


Selülitle tedavide etkili bir başka yöntem de günde en az 5 dakika fırça ya da eldiven yardımıyla yapabileceğiniz masajdır. Kan dolaşımını hızlandırarak harekete geçirip, birikmiş yağ hücrelerinin atılmasını sağlayan masaja önce hafif hareketlerle başlayın. Parmak uçlarıyla yapılması gereken masajla birlikte antiselülit kremleri kullanırsanız gözle görülür bir düzelme elde edebilirsiniz. Bu arada saunaya gitmek de iyi gelecektir.

 

Sigara ve Alkolden Uzak Durmak


Sigara ve alkol kullanan bayanlarda selülit görülme oranı kullanmayanlara oranla bir hayli yüksektir. Alkol ve sigarayı mümkün olduğunca hayatınıza dahil etmeyin. Çünkü alkol vücutta kanda yağa dönüşür ve kolay atılamaz.

Alkol özellikle bira, şarap, viski, şampanya gibi içecekler içerdikleri kalori oranları açısından doğrudan olmasada dolaylı olarak selüilite zemin hazırlarlar. Ayrıca bu tür içkilerin beraberinde yenen gıdaları da gözardı etmemek gerekir.

Sigara kullanımı ise pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da olumsuz etki yaratır. Aşırı derecede sigara içmek vücuttaki oksijen oranını azaltacağı için dolaşım problemlerine neden olur ki bu da selülitin en önemli nedenlerinden biridir.

Düzenli ve Sağlılkı Beslenmek


Selülitleri önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu belirten uzmanlar, vücudunuza uygun diyet programı bulunduğunda selülitle mücadelede önemli bir başarının yakalanacağını belirtiyor.
Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarını tüketmemektir. Diğer bir önemli unsur ise tam buğdaydan yapılmış ekmek grubu gıdaları ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tüketilirken bir protein kaynağı veya sağlıklı bir yağ grubu besini ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaşlayacağından insülin salgısı da sınırlandırılacaktır.

C vitamini ile vücudu toksinlerden kurtarın her gün mutlaka taze meyve yiyin. Vitamin ve minerallerin selülit azaltıcı etkisinden faydalanın. Unutmayın ki vitamin ve mineraller aynı zamanda cildinizi ışıltılı ve kusursuz gösterecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.