28 Aralık 2014 Pazar

Şekerin Bilinmeyen Zararı

Şeker Tüketmek Zararlıİnsanların günlük hayatta sık sık tükettikleri bir madde olan şeker acaba sadece yüksek kalori içeriği yüzünden mi sakıncalı yoksa son dönemlerde oldukça fazla dile getirilen şeker kanser yapar mı? soruları doğru mu. İşte bu yazımızda şekerin zararları fazla şeker yemenin insana zararı gibi konularda bilgiler içeren yazımız için iyi okumalar.


Bilim insanları, "işlenmiş şekerin fazlası zarar" tezini daha da ileri taşıyarak, ''Şeker vücutta zehir etkisi yapıyor" dedi. Bazı uzmanlara göre, tıpkı alkol ve sigara gibi şeker tüketiminin de vergi politikalarıyla kontrol altına alınması gerekiyor. Yüksek tansiyon, kolesterol, karaciğer yetmezliği, obezite ve diyabet... Ve bunların sonucunda kalp hastalıkları, hatta kanser.


Şeker ve Kanser İlişkisiMasum sanılan şeker aşırı tüketildiğinde tüm bu hastalıklara davetiye çıkarıyor. Araştırmacılar, ''Şeker hakkındaki zehirli gerçek'' isimli makalede, şeker tüketiminde yaş sınırlaması getirilmesi ve yüksek vergiyle tüketimin azaltılması gerektiğini savundu. Bazı uzmanlara göre, şeker, öylesine zararlı ki, sigara ve alkol gibi denetlenmesi gerekiyor.


Araştırmacılar, vücudun hazır şekere hiçbir şekilde ihtiyacı olmadığını, bunun yerine bal ve meyve gibi doğal şeker kaynaklarının tüketilmesi gerektiğini söylüyor.


Hazır şekerli yiyecek ve içeceklere alternatif olan daha sağlıklı ve ucuz ürünlerin tüketiciyle buluşmasını sağlamak. Obezite tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu. Çoğu gelişmiş ülke insanı, günde en az 600 kaloriyi şekerden alıyor.

Şeker TüketimiUzmanlar, eğer şekerli ürünlere yüksek vergi getirilirse tüketimin azalacağına, dolayısıyla obezitenin önüne geçilebileceğine inanıyor. Şekere daha fazla vergi uygulamasını başlatan ülkeler var.


Ancak şekerin insan üzerinde ciddi enerji verici etkileri yüzünden hücreleri daha fazla enerji tüketmeye zorladığı ve bu durumun kansere neden olduğunu belirten uzmanlar var. Şeker çok büyük endüstriyel bir gıda maddesi ve bu yüzden büyük şeker lobilerinin bilimsel çalışmaları önlediği ve sonuçlarını gizlediği gibi duyumlarda mevcut.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.