28 Aralık 2014 Pazar

Sanal Anjiyo Grafi

Sanal Anjiyo Grafi Nedir


Sanal Anjiyo Grafi, tomografi aletleri ile yapılan damar yoluna takip edilmesi gereken kimyasal bir ilacın verilmesi ile uygulanan 3-4 dakika süren bir işlemdir. Bu işlem ile damarlarda oluşan daralma daralma miktarı kreçlenme ve damar duvarı kalınlığı gibi bilgilere ulaşmamızın sağlanmasıdır. 3-4 dakika gibi bir sürede bitebilir. İngilizce "virtual angioma graph" olarak bilinir.


Kol damarından uygulanan kontrast maddenin, koroner damarlar içerisinden akışını tomografik olarak görüntüleyen bu yöntem, hem koroner damarlarda tıkanma olup olmadığı, hem de damar sertliği varlığını ortaya koyması açısından önemli bilgiler vermektedir. Koroner damarlarda herhangi bir tıkanma tespit edilmezse tanısal açıdan güvenilirliği yüzde 100'e yakındır. Böylece kişi klasik anjiyografi ihtiyacı olmadan kalp damarlarının normal olduğunu öğrenebilme şansına sahiptir. Ancak bu yöntemle koroner damarlarda darlık tespit edilmesi durumunda, darlık derecesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve tedavi yöntemini belirlemek amacıyla klasik anjiyografi yapılmalıdır.


Sanal Anjiyo Kimlere Yapılmalı


Kalp damar hastalığı açısından orta derecede riskli bulunan kişilerde koroner damarların görüntülenmesi amacıyla kullanılabilir. Klasik koroner anjiyografi yapılan kişilerin bir kısmında koroner damarlar normal bulunmaktadır. Bu hasta grubunda sanal anjiyografi yapmak, hasta için daha konforludur. Bunun dışında koroner damarlara ait doğumsal bozuklukların tanısında, by-pass ameliyatı geçirmiş hastalarda baypaslı damarların kontrolünde kullanılması iyi sonuçlar vermektedir.

Normal anjiyo ile yapılan işlem sonrası bize verilen bilgiler sanal anjiyo ile elde edilebilir bunun yanında kireçlenmeler ve damar duvarı kalınlığı gibi ekstra bilgilerde elimize ulaşabilir. Tıkanıklığın tam yerini bilmek ve emin olmak adına sanal anjiyo tercih edilebilir.

Sanal Anjiyodan Kimler Faydalanabilir


Özelikle ailesinde kalp hastası olan kişiler kalp damar tıkınıklığı ihtimali düşük veya orta riskte olan kişiler bu işlemi kullanabilir. Ama gerçek kalp damar hastası olan kişiler bu işlemi tercih etmemelidir.

Gerçek anjiyo %100 tespit ediyorsa bu sistemde bir o kadar tespit edebilir Bunun yanında damar çapında damar yolunda kireçlenme konusunda ek bilgiler verebilir Sadece varolan darlığı %70-90 olduğunu tespitte biraz zorlanabilir. yani verdiği değer %100 olmayabilir. Kroner damarlarda kireçlenme oluşmuş mu onu tespit edilebilir. Stent bybass gibi bir duruma gerek olup olmadığı anlaşılabilir. Sanal ve normal anjiyo arasında fark normal olan damar içine giriliyor ve tıkanıklık var mı yok mu görülüyor. Sanal da ise damarın içinin yanında damarının dışını da görüyoruz damarın duvarında kireçlenme olup olmadığını görüyoruz buda erken teşhis için gereklidir 40 yaş sonrası önerilen bir test şeklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.